„Bylo to nostalgické shledání. Někteří jsme hráli aktivně, někteří vůbec. Ale každopádně jsme se znovu sešli v Olomouci," prozradil Deníku jeden za zakládajících členů kapely Petr Šincl.

Proč zrovna název Druhý dech?
O názvu jsme přemýšleli dlouhou. Prvopočátky kapely sahají až k našemu období na základní škole, tehdy se formace jmenovala Brutus. Později jsme se rozprchli a našli se v kapele až o mnoho let později. Takže jsme jakoby chytli ten Druhý dech.

Do jakého roku spadá Brutus a kam Druhý dech?
První formace vznikla kolem roku 1976 a skončila o čtyři roky později. Druhý dech se zformoval v roce 2008.

A to jste se po takřka třiceti letech sešli ve stejném složení.
Jádro, tedy bubeník Jiří Pumprla a já a zpěvačka Jitka Šípková, je stejné a potom jsme nabrali ještě další tři členy. Bylo to nostalgické shledání. Někteří jsme hráli aktivně, někteří vůbec. Ale každopádně jsme se znovu sešli v Olomouci. Bydlel jsem totiž také v Ostravě.

Vy sám jste byl po celou dobu aktivním hudebníkem?
Ano. Vystřídal jsem mnohé kapely a žánry. V kapelách jsme se povětšinou orientovali na komerční sféru a hraní převzatého repertoáru. Hudebně jsem působil v Olomouci i Ostravě. Potom to začalo nějak vyhasínat a já zatoužil vytvořit těleso, které by nám přineslo nostalgickou vzpomínku, které by nás bavilo a kde bychom tvořili vlastní hudbu.

K jakého žánru byste přiřadil Brutus?
Brutus byl mladý výbuch. To jsme hráli bouřlivé písně, zabarvené rockově i punkově.

Kdo vás tehdy ovlivnil?
Petra Janů nebo Plastic Bertrand. Hráli jsme i Uriah Heep a další věci. Měli jsme rádi syrovou muziku.

Zůstal punk i Druhému dechu?
Tam jsme začínali romanticko-baladickým „popíkem". Tvorba byla ovlivněná tím, že jsme se po letech zase sešli, že jsme i nostalgicky vzpomínali. V repertoáru tak máme i pomalejší písně. To bylo období prvního roku až dvou. Teď děláme něco podobného, ale přidáváme k tomu rockové prvky.

Před nedávnem jste v olomouckém U-klubu pokřtili desku. To byla první?
Vůbec první deska v naší historii. Pracovali jsme na ni dlouho a jsou na něm i zmíněné balady. Křest dopadl velmi dobře. Kmotrou nám byla finalistka zpěvácké soutěže Superstar Monika Povýšilová, s kterou jsme si společně zahráli i její píseň.

Deska dostala název Abrakabra…
To je podle jedné z písní na desce, která vznikla zvláštním způsobem – jako vedlejší produkt. A potom se stala nosnou písní naší desky.

Autorem většiny textů i hudby jste vy sám. Co vzniká jako první? Text?
Texty i hudba vznikají současně. Nikdy jsem to nedělal jinak. Tak nějak mě to napadá zároveň a možná bych to ani jinak dělat nemohl. Na dvou písničkách na desce jsme spolupracovali spolu s naší zpěvačkou Jitkou Šípkovou.

Na střední škole jste studoval obor reprodukční grafik. Uvažoval jste o tom, že by vás mohla živit i hudba?
Třeba ještě na základní škole ne, ale později chvílemi ano. Každopádně se věnuji svému vystudovanému oboru, ale hudba mi v životě velmi pomohla. Přijít ještě může ledacos, takže se necháme překvapit. Nebylo by ale špatné, kdybychom měli tolik nabídek, že bychom nestíhali vyjíždět na koncerty. (smích)

A kdy vás lidé v nejbližší době mohou slyšet?
V rámci Svátků města Olomouce zahrajeme 30. 6. na Horním náměstí. Budeme se tam na všechny těšit!

Web kapely DRUHÝ DECH

Petr ŠinclPetr Šincl…

…se narodil v roce 1962 v Olomouci, kde také v současnsti žije a pracuje.

Je jeden ze zakladatelů skupiny Druhý dech, která vznikla v roce 2008.