S týmem projektu a rysem Blonďákem projezdila díky sérii přednášek Jeseníky a Šumavu a za své fotografie následně získala v prestižní fotografické soutěži Czech Press Photo čestné uznání v kategorii Příroda a životní prostředí.

Nejen o své ceně a o setkání s rysem se rozpovídala pro Olomoucký deník.

Jak se vůbec člověk stane fotografem?Fotografka Tereza Ondrušková
To je asi u každého různé. Já jsem se k fotografování dostala na gymnáziu díky rodičům, kteří oba fotí. Ze zábavy se stalo studium a poté i práce. Věnuji se hlavně módní a produktové reklamní fotografii, ráda ovšem fotím i věci dokumentárního charakteru. Často si pro sebe pořizuji „deníkové" série z akcí a výletů.

Získat ocenění na Czech Press Photo bere mnoho fotografů za prestižní událost, potěšilo vás to?
Nikdy dřív jsem žádné takové ocenění nevyhrála, takže když jsem se dozvěděla, že jsem byla oceněna čestným uznáním, byla jsem samozřejmě šťastná. A jsem ráda, že jsem vyhrála právě s tímto souborem, protože si myslím, že je to úspěch i pro celý projekt Setkání s rysem.

Při focení série Setkání s rysem jste se dostala do rysovy těsné blízkosti, neměla jste strach?
Blonďák je zvyklý na lidi, jeho biologická matka se o něj nemohla starat, a tak si jej adoptoval můj kamarád Jirka. Rys je na něj odmalička fixovaný jako na svou matku, proto mu i ostatní lidé připadají jako kamarádi. Nebála jsem se já a nemuseli se bát ani účastníci přednášek, mezi nimiž se volně pohyboval. Byla to navíc jedinečná příležitost dostat se do tak těsné blízkosti vzácné šelmy a jsem moc vděčná, že jsem mohla být součástí celého projektu.

Jak vlastně vznikl nápad rysa předvádět?
Organizátoři přednášek si uvědomují, že setkání s živým rysem tváří v tvář a možnost si ho pohladit a vyfotit, je pro návštěvníky velké lákadlo. Toho využili k šíření informací o divoce žijících rysech. Výtěžek z dobrovolného vstupného a prodeje suvenýrů s Blonďákem putuje na podporu návratu divokých šelem do naší přírody.

Proč se přednášky konaly právě na Šumavě a v Jeseníkách?
Přednášky probíhaly v oblastech, kde je návrat rysů aktuální a je potřeba, aby se zde co nejvíce lidí dozvědělo o tom, jak je důležité a přínosné rysa jako predátora v přírodě mít a zbořit mýty o rysech jako o škodné zvěři, kterou je nutno eliminovat. Část přednášek organizátoři zaměřili na děti ze základních škol, pro které bylo setkání s rysem velkým zážitkem. Organizátoři tímto chtěli předat poslání mladší generaci a vzbudit v nich zájem o ochranu životního prostředí ve kterém žijí. Já věřím, že díky ocenění mého souboru v Czech Press Photo se poselství projektu rozšíří ještě více. 

Tereza OndruškováŠestadvacetiletá olomoucká fotografka Tereza Ondrušková se do fotografování zamilovala díky rodičům.

Tvořit začala už na gymnáziu, následně navštěvovala fotografický kurz Svatopluka Klesnila Česká fotoškola a poté vystudovala obor Multimédia a design: Ateliér reklamní fotografie na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

Fotografovat se učila také na Mima Sinan Fine Arts University v Istanbulu, kde byla na stáži.

Věnuje se produktovému a módnímu focení, ráda také fotí dokumentárně.

Díky sérii Setkání s rysem získala čestné uznání na soutěži Czech Press Photo.

Kateřina Černohorská