„Vycházíme z toho, že námi zvolená tematika se realizuje většinou v hraném filmu a že při překladu do animovaného znakového systému dochází ke specifickému posunu nebo vyznění. Cílem není šokovat, ale opravit stereotypní představu o animaci jako o filmové oblasti určené převážně dětem a poukázat na netradiční žánry animované kinematografie,“ vysvětlil PR manažer festivalu Jan Plíhal.

Hlavním lákadlem „mládeži nepřístupné“ sekce je retrospektiva jedné z nejvýznamnějších osobností animované tvorby pro dospělé Ralpha Bakshiho. Ten je širšímu publiku známý především jako autor první filmové adaptace Tolkienovy trilogie Pán prstenů.

Olomoucká přehlídka nabídne v Uměleckém centru UP celkem tři Bakshiho tituly: dnes již kultovní Fritz the Cat o kocourovi, který je příznivcem volné lásky, drog a revoluce, satiru na rasové poměry v Americe Coonskin a fantasy Wizard o boji jedince s totalitní mocí.

„Diváci se také mohou těšit na tituly uvedené v sekci Půlnoční horečka, které budou určeny zejména pro otrlé publikum starší osmnácti let,“ upozornil Plíhal.

Jak již název napovídá, projekce snímků budou ve filmovém sále začínat o půlnoci a mezi exkluzivními tituly je například slavný film Dona Jurwiche z roku 1976 Once Upon a Girl, převracející naruby notoricky známé pohádky a podsouvající jim sexuální obsah.

PROGRAM Přehlídky animovaného filmu 2008 (pifpaf.cz)