Dušan Neumann (na snímku níže vlevo, s frontmanem kapely Jethro Tull Ianem Andersonem) stojí v posledních letech za rozšířením klubového prostoru v Olomouci o rockovou hospodu Bounty Rock Cafe, kudy ročně projde největší počet živých kapel ve městě.

Kromě toho je duší letního seriálu akcí Olomoucké kulturní prázdniny a festivalu Bounty Rock Cafe Open Air, kde se protočila řada českých i zahraničních hvězd.

Dušan Neumann (na snímku vlevo) s ikonou rockové hudby Ianem Andersonem, který v červnu vystoupí s kapelou Jethro Tull v Olomouci.Dušane, co chystáte v letošním roce?
První akcí bude velký rockový ples, který se uskuteční v nově otevřeném pavilonu A na Výstavišti Flora již 22. února. Kromě skupiny Abraxas zde vystoupí špičkové revivalové kapely olomoučtí AC/DC Bon Scott Memorial Band, bratislavský Guns and Roses Tribute Band a Cimrmanovo Torzo z Lipníku nad Bečvou. V Divadle na Šantovce přivítáme 15. března fenomenálního zpěváka a klávesistu slavných Uriah Heep Kena Hensleyho, který vystoupí sám jen s klávesami a akustickou kytarou.
V Bounty Rock Cafe je připraven bohatý program, který je tvořen jak domácími, tak zahraničními umělci. Jen namátkou zmiňuji Vítkovo kvarteto, Ciment, německé Wild Frontier, amerického kytarového virtuose Neila Zazu či Luboše Pospíšila a 5P. Vrcholem letošního roku bude čtvrtý ročník našeho festivalu, který se uskuteční 14. června v areálu Korunní pevnůstky v Olomouci. Hlavní hvězdou tohoto festivalu budou legendární Jethro Tull. V červenci a srpnu nás čeká druhý ročník Olomouckých kulturních prázdnin, který bude hostit výrazné osobnosti české a zahraniční kulturní scény.

Liška s Matonohou

Zmínil jste zajímavá zahraniční jména… Jak se k nim dá vůbec dostat a přivézt je do Olomouce?
Myšlenka uspořádat koncert Jethro Tull mě napadla už před dvěma lety. Pokusil jsem se dohodnout vhodný termín na rok 2013, ale v tomto roce kapela nechtěla vystupovat na žádném festivalu. O rok později naše pozvání přijali a přijedou s programem nazvaným The Best of Tull a současně nám představí skladby z nového alba Homo Erraticus, které vyjde 14. dubna tohoto roku. Začínal jsem s kapelami, které působily jen v Olomouci a blízkém okolí. Postupem času jsem se dostal k muzikantům a kapelám známých jmen a manažerům pořádajícím koncerty v celé Evropě. S těmito lidmi mě dnes již pojí nejen pracovní, ale i přátelské vztahy.

A co Olomoucké kulturní prázdniny? Co na ně letos vlastně chystáte?
Olomoucké kulturní prázdniny zahájíme 1. července velkým koncertem americké zpěvačky Dany Fuchs na Horním náměstí v Olomouci, který bude lidem zdarma přístupný. Tato skvělá zpěvačka pochází z Floridy a je považována za přímou nástupnici Janis Joplin. Ztvárnila jednu z hlavních rolí ve filmu Across the Universe, který byl protkán hudbou Beatles. Některé skladby uslyšíme i na tomto koncertu. Největšího úspěchu dosáhla ztvárněním postavy Janis Joplin v muzikálu Love Janis. Dana Fuchs svým zjevem i projevem naplňuje představu anděla s ďáblem v těle. Za andělským zjevem se skrývá ďábelsky drsný a sametový hlas, který bourá sály a odzbrojuje diváky. Jako support vystoupí objev české hudební scény, zpěvačka Lenny, která je dcerou Lenky Filipové. Na dalších koncertech se představí Szidi Tobias, Vladimír Mišík a Etc., bluesovou muziku zastoupí Jack Canon z Maďarska a zažijeme také velký comeback Burmy Jones se zpěvákem Bohoušem Josefem. Pokud jde o divadlo, můžeme se těšit na představení Cry, Baby, cry! v podání Švandova divadla a také Komediograf s Pavlem Liškou a Tomášem Matonohou. Samozřejmostí budou také výstavy v olomouckých galeriích Caesar a Mona Lisa.

Zdroj: Youtube

Zdroj: Youtube

Iveta Bartošová nebude

Posunula se nějak dramaturgie Olomouckých kulturních prázdnin?
To nechť posoudí diváci. Snažili jsme se o multižánrovou dramaturgii. Na své si letos přijdou milovníci šansonu a ve dvou divadelních představeních se divákům představí známé tváře pražských divadel. Určitě se nedočkáte vystoupení Ivety Bartošové nebo Dalibora Jandy (smích). Novinkou letošních kulturních prázdnin bude fotografický workshop na téma Život v Olomouci. Výstupem bude výstava nejlepších fotografií. Samozřejmě i letos budeme myslet na děti a tradiční pohádky Divadla Tramtarie jsme rozšířili o cirkus LeVitare a Divadlo bez kliky.

Dušan Neumann, provozovatel Bounty Rock Café v OlomouciVraťme se k Bounty Rock Cafe Open Air. To bude nejspíš největší letošní akce, ne?
Doufám v to. Bude to skutečně narvané kvalitními kapelami. Návštěvníky uvítá formace složená z lektorů Olomouckého hudebního institutu. Pak bude následovat jediné letošní vystoupení Dana Bárty s kapelou Alice v České republice. Vystoupí i Hudba Praha s Michalem Ambrožem. Zlatým hřebem mezi tuzemskými kapelami je Česká supergroup, kde je každý post obsazený hudebníkem podle hlasování posluchačů rádia Beat a čtenářů časopisu Rock & Pop. Vrcholem večera pak samozřejmě budou Jethro Tull s Ianem Andersonem. A tady bych rád zdůraznil, že se nejedná o samotného Iana Andersona, ale o plnohodnotnou kapelu. Je to dnešní oficiální název kapely, který Anderson používá od odchodu kytaristy Martina Barreho z kapely. Důkazem kvality této skupiny v jejím nynějším složení jsou čtyři a půl hvězdičky z pěti, které dostal loňský pražský koncert v hodnocení časopisu Rock & Pop.

Aplaudoval ji Obama, Olomouc nezlákala

Na co se nejvíc těšíte vy?
Největším lákadlem jsou Jethro Tull a pak Dan Bárta s Alicí. Těším se, že uslyšíme Dana Bártu tak, jak začínal, tedy ne v jazzové poloze, ale jako rockového zpěváka.

Pracujete jako promotér už dlouho. Jací jsou diváci z Olomouce a okolí?
Uvedu několik příkladů. Když tady byl před lety koncert Uriah Heep, bylo plno. Později jsem do Olomouce přivezl Kena Hensleyho, což je bývalý frontman a autor největších hitů Uriah Heep. Dovolím si tvrdit, že tento koncert byl v pozitivním smyslu slova kvalitou nesrovnatelný, přišla však sotva polovina lidí. Opravdu je těžké přesvědčit fanoušky, aby přišli na jméno, které není dle jejich názoru tolik slavné. Totéž platí i o Beth Hart, která tehdy v České republice koncertovala poprvé. Přitom celé její světové turné bylo tehdy půl roku dopředu vyprodáno, ale v Olomouci na ni přišlo pět stovek lidí. Nepomohla ani masivní mediální kampaň. Ti, kteří tento koncert navštívili, byli nadšeni. Před nedávnem Beth zpívala před zaplněným Kennedy Center při uvádění Buddyho Guye a Led Zeppelin do síně slávy. Obecenstvo včetně prezidenta Baracka Obamy s manželkou jí aplaudovali ve stoje. Jelikož je Dana Fuchs podobnou ikonou jako Beth a je zdejšímu publiku téměř neznámá, rozhodl jsem se její koncert uspořádat zdarma na náměstí. Slibuji všem úžasný zážitek.

A jaká je zdejší hudební scéna?
V Olomouci je dost kapel. Bluesových, rockových, punkových… Mnoho z nich hrává u nás v klubu pravidelně, třeba Bluesberg, Bluespower, The Again, Black Tiger, Fly Tomorrow či Marshall Malinovsky a další. Letos se k nám poprvé dostává i soutěž pro mladé kapely a interprety pod názvem Radegast Líheň. Od poloviny února po tři měsíce se budou každou středu představovat tři kapely, ze kterých bude porotou vybrána jedna postupující. Tato soutěž už bude mít třináctý ročník, v Olomouci bude ale letos poprvé.

Autor: Kamil Polko