Letos slavíte 25. výročí, pamatujete si vaše hudební začátky?

Pamatuji si dokonce náš první koncert. Bylo to na hudebním festivalu Valašský Špalíček v roce 1987. Hráli jsme tam asi sedm písní a základ repertoáru byly skladby z kapely Slepé střevo, z níž Mňága vznikla. Myslím, že jsme tenkrát byli moc rádi, když koncert skončil, protože sedm písniček na nás v tu dobu bylo hrozně moc.

Máte obrovskou paměť. Pamatujete si každý koncert?

Ne, každý ne, ale tenhle mi utkvěl. Jinak mám roky v mlze.

Jak vznikl název kapely Mňága a Žďorp?

Původně jsme si říkali Slepé slevo, ale potom jsme začali hledat něco vtipného, co by nás bavilo, co zní dostatečně pitomě. Za totality byl název kapely výrazem určitého vzdoru. Když jsem potom chodil na výslechy, dokola mi omílali: „Nechceme po vás, abyste se jmenovali Rudé karafiáty, ale Mňága a Žďorp je opravdu zvláštní." Pak jsem si říkal, jak je možné, že mě název Rudé karafiáty nenapadl jako prvního.

Byli jste tedy v době komunismu hodně pronásledovaní?

Celkem ano. Hrávali jsme za cesťák na undergroundových koncertech, ale koncem 80. let se to začalo zlepšovat. Když jsme si našli cestu, tak jsme hráli i třikrát za měsíc. Setkali jsme se však i s šikanou. Našeho bubeníka vyhodili ze školy a já jsem měl taky nějaké problémy. V podstatě to bylo znamení toho, že máme jakousi lidskou kvalitu.

Letos jste vydali nové album Dáreček, na které jsou vaše skladby v podání jiných interpretů. Jak vás tento projekt napadl?Mňága a Žďorp je jednou z našich nejpopulárnějších kapel.

Napadlo nás to, když jsme přemýšleli, jak oslavíme narozeniny kapely. Většinou se dělají best of tour a tím je to dané. Já jsem ale velký fanoušek coververzí a předělávek. Hrozně rád je poslouchám a spoustu jich mám doma. Líbí se mi, když písničku od kapely Kiss hrají třeba Dinosaur Jr. Vždycky je to zábavné. My jsme původně chtěli udělat jedno malé CD. Oslovili jsme naše přátele Márdiho z Vypsané fixy a Radka Pastrňáka a nakonec se z toho stal celkem velký projekt. Jeden přítel z Ostravy nám poradil, ať zpěváky natočíme na kameru a uděláme z toho DVD. Je stejně zajímavé jako ty písničky, protože lidé na něm vidí jednotlivé hudebníky v akci.

Snažili jste se vybrané interprety stylizovat do Mňágy nebo bylo vše v jejich režii?

Já jsem byl producent a ke všem jsem měl jen jeden požadavek. Chtěl jsem, aby se všichni bavil. Každý měl svolení zasahovat do hudby, někteří přepsali i texty. Když oslovíte tvůrčí lidi, tak už jim nemá cenu říkat, co mají dělat. Vyberete si je na základě toho, že respektujete jejich hudbu a máte je rádi. Při práci byla svoboda a zábava.

Skladby si vybírali sami nebo jste kapelám a zpěvákům texty přidělovali?

To bylo různé. Někteří si vybrali hned, protože si chtěli zazpívat nějakou srdcovku z mládí. Někteří nevěděli, tak dostali třeba tři písničky, z nichž si vybrali.

Bylo pro vás inspirativní slyšet svoji hudbu v jiném podání?

Určitě. V několika případech jsem si dokonce řekl proč jsem to tak neudělal já sám. Bylo dojemné, že si muzikanti udělali čas.

Na každém koncertu v rámci turné máte nějakého hosta. Kdo s vámi vystoupí v Olomouci?

V první řadě bylo velmi těžké to domluvit, protože na podzim všichni někde hrají. Šňůru jsme chystali půl roku. V Olomouci vystoupí jako host Milan Cais z Tata Bojs a Petr Váša. Už s námi byli na pár koncertech, takže jsou to zkušení profesionálové.

Zahrajete průřez tvorbou nebo se návštěvníci mohou těšit hlavně na album Dáreček?

Budeme hrát všechno možné. Návštěvníci uslyší písničky z první desky i ty novější. Z Dárečku tam bude třeba píseň Něgdy od Xindla-X . Snažíme se to udělat tak, aby to bylo zábavné. Občas hrajeme akusticky, někdy zase s dvěma bubny, aby to byla větší řežba.

Minulý týden jste měli velký koncert v pražské Lucerně. Jak jste si to užili?

Bylo to absolutně úžasné. Pozvali jsme si asi patnáct hostů. Hrozně jsme se těšili, ale měli jsme i velké obavy. Do Lucerny jsme přišli krátce po poledni a začali jsme se zvukovými zkouškami, které skončili asi v sedm hodin.

Šestihodinová zkouška před samotným koncertem musela být velmi náročná. Dá se to zvládnout?Mňága a Žďorp.

Už jsme hodně otrlí a umíme přepnout do nouzového režimu. Během zkoušek nezpíváme naplno a musíme být v klidu. Nedáme si 18 káv, ale třeba jen tři. Když to všechno uděláme a dodržíme, tak si ten samotný koncert užijeme naplno. Lidé byli také nadšení, takže si myslím, že to byla oboustranná spokojenost.

Máte v rámci koncertů nějaké oblíbené město?

To nevím. Nechci se nikoho dotknout, ale máme takové tři oblíbené štace, mezi které patří i Olomouc. Na koncert do U-klubu se vždycky těšíme.

Plánujete v příštím roce další nové album?

Po tomto turné si dáme dva měsíce volno. Na jaře máme v plánu společné turné s Vypsanou fixou. V příštím roce chceme ještě vydat Dáreček jako video z koncertu v Lucerně. Další desku budeme vydávat až v roce 2014. Už jí máme rozepsanou, ale snažíme se soustředit vždycky jen na jednu věc. Muži to tak prý mají.

Autor: Kristýna Kovaříková