Od 6. února chce návštěvníkům představit díla vynikajícího ilustrátora, malíře a autora kultovních komiksů i plakátů Káji Saudka.

Aby však výstava byla skutečně reprezentativní, potřebuje instituce pomoc soukromých sběratelů, kteří by byli ochotni zapůjčit jeho originály, které ve veřejných sbírkách chybějí.

Výstava nazvaná Hommage Kája Saudek by podle slov ředitele muzea Michala Soukupa měla být jedním z hlavních lákadel jarní sezony.

„Chceme Saudka představit komplexně. Nejen jako autora legendárních komiksů, ale také jako uměleckého solitéra úspěšně pendlujícího mezi prací pro film a televizi, užitou grafikou, ilustrační a volnou malířskou tvorbou," přiblížil Michal Soukup koncept Saudkovy retrospektivy.

Ilustrace Káji Saduka, které doplnily například filmy Kdo chce zabít Jessii?, Čtyři vraždy stačí, drahoušku nebo televizní sérii Okna vesmíru dokořán, jsou však roztroušené spíše mezi soukromé sběratele, jeho přátele a obdivovatele.

Na přání uvedou i jméno 

Právě tato skutečnost přípravu výstavy značně ztěžuje, proto žádá muzeum sběratele o pomoc.

„Chtěli bychom divákům poskytnout co nejobjektivnější pohled na jeho tvorbu, a žádáme tedy všechny jeho obdivovatele a sběratele o zapůjčení Saudkových originálů nebo o poskytnutí tipů, kde jeho originální obrazy, kresby, ilustrace a návrhy plakátů hledat," uvedl Michal Soukup.

O exponáty od případných zapůjčitelů bude dobře postaráno. Muzeum zařídí splnění bezpečnostních, klimatických i světelných podmínek a pojištění exponátů.

„Rádi také uvedeme jméno sběratele, bude-li si to samozřejmě přát. Garantujeme pečlivé a citlivé zacházení s díly a bezproblémový průběh výstavy. Nabízíme spoluúčast na mimořádném výstavním počinu, který se zařadí k nejvýznamnějším výstavám posledních let," doplnil Michal Soukup.

Zájemci o spoluúčast na výstavě Hommage Kája Saudek mohou kontaktovat přímo ředitele Muzea umění Olomouc na telefonu 607 943 486 nebo na e-mailové adrese soukup-@olmuart.cz.

Tvorba Káji Saudka bude v muzeu k vidění od 6. února do 18. května

Kája Saudek

Kája SaudekNarodil se 13. května 1935. Jeho bratr, dvojče Jan Saudek, je známý český fotograf.

Proslavil se jako malíř a ilustrátor komiksů.

V roce 1966 použil jeho kresby Miloš Macourek ve filmu Kdo chce zabít Jessii? Později spolupracoval také na filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku.

Od nehody v roce 2006 leží v komatu v motolské nemocnici.