Malý myšák s velkýma ušima Zoufálek se tak trochu vymyká myšímu společenství. Nebojí se koček a pastí, knížky nežere, ale čte, sní o tom, že se stane rytířem a navíc mluví s lidmi. Za všechny tyto hříchy proti myšímu soužití musí být po zásluze potrestán, a tak je uvržen do temnoty, aby z ní vyjel jako rytíř v blyštivé zbroji a zachránil život princezny Hrášky.

Jednu z nejoblíbenějších dětských knížek od spisovatelky Kate DiCamillo převedli na filmové plátno režiséři Sam Fell a Robert Steven〜hagen. Jednotlivým postavám propůjčili hlasy Dustin Hoffman, Sigourney Weaverová či Matthew Broderick, český dabing pak obstarali například Lucie Vondráčková, Naďa Konvalinková a Jan Šťastný.

V Pohádkách na dobrou noc hraje komik Adam Sandler (50x a stále poprvé, Klik – život na dálkové ovládání) hotelového údržbáře, jehož život se navždy změní v okamžiku, kdy začnou ožívat pohádky, které své neteři a svému synovci vypráví na dobrou noc.

Když se své rodině pokusí pomoci vyprávěním jednoho fantastického příběhu za druhým, vypukne zásluhou neočekávaného přispění dětí naprosté šílenství. Snímek odehrávající se střídavě v reálném a fantasy světě natočil Adam Shenkman.