Inscenaci nastudoval ředitel Těšínského divadla Karol Suszka. Představení slibuje písničky i taneční čísla a podruhé se divákům představí ve středu 29. června v deset hodin. Další repríza bude v září.

„Inscenace pro děti mají v repertoáru našeho divadla své pevné místo. Tentokrát se malí diváci a jejich dospělý doprovod mohou těšit na výpravnou podívanou s chytlavými písničkami. Věřím, že se všichni budou dobře bavit a že pohádka ze zvířecí říše navodí dobrou náladu,“ řekl ředitel Moravského divadla Olomouc Josef Podstata.

Nudit by neměl nikoho

V minulosti divadlo s úspěchem uvedlo například pohádky Pidínci a modrý kocour a Jak se hovnivál chtěl stát motýlem.

Ta nejnovější by pohádkové hity měla rozšířit. Přichází s vlkem, šakalem, oslíkem nebo liškou a jejím autorem je textař, dramaturg a scenárista Ivo Fischer, který pohádku My se vlka nebojíme napsal v roce 1985 původně pro rozhlas.

„Tuto pohádku jsem už v roce 1988 uvedl v ostravském Divadle Petra Bezruče s hudebním doprovodem Norberta Lichého. Inscenace měla tehdy úspěch, hrála se snad pět let, ale pak se na ni zapomnělo. Když mě před nedávnem oslovil umělecký šéf činohry Michael Tarant, jestli bych v Moravském divadle nechtěl uvést nějakou pohádku, rozhodl jsem se připomenout právě titul My se vlka nebojíme,“ uvedl režisér Karol Suszka.

Hlavní role tu mají tři prasátka – Bumcajda, Brumlajda a Plimplajda, jejichž snem je uspět v hudební soutěži Zlatý rorýs, kterou by však rád vyhrál také zlý vlk Pafnuc Decibel.

Nudit by muzikál podle inscenátorů neměl nikoho.

„Je v ní od každého trochu: pedagogika, moralita, dokonce i politika a hlavně humanistické poslání. A přitom to autor necpe dětem do hlavy nějakým primitivním způsobem. Budu rád, když malým divákům při sledování pohádky dojde, že není dobré být sám, že člověk žije ve společnosti, se kterou musí umět komunikovat. A taky, že všude dobře, ale doma s opravdovými kamarády je nejlépe,“ popsal režisér.

Program plný omalovánek

Do prasátek se převlečou Ivana Plíhalová, Vendula Fialová a Klára Klepáčková, v roli vlka se potom objeví Ivan Dejmal.

„Chtěli jsme, aby pohyb vyjadřoval charaktery postav. Prasátka jsou něžná a roztomilá, zatímco vlk je drsný. Tomu odpovídá i jejich vystupování. Každé ze zvířat má svůj hudební motiv. Když se objeví vlk, zazní rock ve stylu skupiny Kabát, lišku zase doprovází tango,“ uvedla Vlasta Hartlová, která se podílela jednak na choreografii, ale také ztvární hned tři zvířátka.

„Je to vždycky příjemná práce a potlesk od malých diváků je obzvlášť cenný, protože dětské publikum je nejnáročnější ze všech a nic neodpustí,“ dodala.

O hudební doprovod a písně se postaral dlouholetý člen Divadla Petra Bezruče Norbert Lichý.

Program k představení plný omalovánek, vystřihovánek a notového zápisu Písně prasátek připravil člen olomoucké činohry Jiří Nebenführ.