Sál Reduty na Horním náměstí pak během letošního a příštího roku navštíví španělský orchestr Orquesta de Cordoba nebo fenomenální kapela Cigánski diabli.

„Program sestavujeme vždy s velkým předstihem. Jde o kombinaci nabídek od hudebníků s dramaturgickými představami, které bychom chtěli naplnit. Důležitou roli často hraje štěstí a náhoda, záleží i na tom dohodnout se na ideálním termínu. Budu neskromný a prohlásím, že se nám opět podařilo sestavit velmi přitažlivou sezonu, o čemž svědčí i nárůst abonentů. Momentálně se počet prodaných abonentek pohybuje kolem šestnácti set,“ svěřil se ředitel MFO Vladislav Kvapil.

Letošní sezonu odstartoval čtvrteční Koncert pro klavír a orchestr č. 1 b moll Petra Iljiče Čajkovského a Šeherezáda Nikolaje Rimského-Korsakova. „Jako sólista se představí vynikající ruský klavírista Vitalij Berzon, který s obrovským úspěchem vystoupil na letošním Pražském jaru,“ přiblížil Kvapil.

Zahajovací předtavení bylo prvním z letošních „výročních“. Od úmrtí Rimského-Korsakova totiž letos uplyne sto let.

„Chceme touto formou připomenout posluchačům i dvousté výročí od narození Medelssohna-Bartholdyho a dvě stě let od smrti Josepha Haydna. Obzvlášť se pak těším na závěrečný koncert sezony, kdy si v dubnu zavzpomínáme na osobnost Bohuslava Martinů,“ vyjmenoval Kvapil.

Od smrti slavného rodáka z Poličky uplyne v příštím roce padesát let.

„Přestože v Evropě a Spojených státech patří spolu s Dvořákem a Janáčkem k nejhranějším českým skladatelům, olomoučtí posluchači k němu dosud přistupovali spíše opatrně a apriori se mu vyhýbali jako náročnému skladateli. Tuto domněnku bychom rádi napravili,“ uvedl Kvapil a současně prozradil, že příští ročník festivalu Dvořákova Olomouc zahájí koncertní provedení slavného operního díla Martinů s názvem Řecké pašije.

Kromě domácích hudebníků se v Olomouci zastaví i zahraniční orchestr.

„V této sezoně jsme pozvali španělský soubor Orquesta de Cordoba, který u nás vystoupí v rámci svého světového turné,“ uvedl Kvapil.

Gospel i šanson

Dramaturgie však nezapomíná ani na další žánry. Klasické hudbě se vymykající koncerty jsou již tradičně zařazeny do cyklu D.

Příští čtvrtek se milovníci gospelu, blues a jazzu mohou těšit na vystoupení mužského vokálního kvarteta Q VOX, na začátku února pak brněnská herečka a zpěvačka Jana Musilová oživí slavné šansony Edith Piaf.

„Největším bonbonkem tohoto cyklu je březnový koncert formace Cigánski diabli. Domnívám se, že půjde o vystoupení, které snese všechna superlativa a zařadí se k vrcholům sezony,“ upozornil Kvapil.

Děti a rodiče nebudou ochuzeni o tradiční nedělní matiné. Kromě vánočního koncertu je čeká také projekt Dům plný hudby a zábavy, který je připraven na 19. dubna příštího roku.

„Hudba bude tentokrát znít ve všech prostorách Moravské filharmonie. Děti si zahrají na nejrůznější nástroje a budou soutěžit o ceny,“ prozradil ředitel.