Mandragora Niccola Macchiavelliho vysmívající se lidské hlouposti a pověrčivosti patří už téměř půl tisíciletí k nejoblíbenějším světovým veselohrám. Nakolik jsou její témata nadčasová, ukáže první nová inscenace Moravského divadla. Premiéru má v pátek v 19 hodin.

První titul v tomto roce režijně a dramaturgicky připravil tandem Lukáš Rieger-Luboš Sůva.

Italský politik, diplomat a spisovatel Macchiavelli vycházel údajně při psaní hry ze skutečných událostí. Mladík Calimacco touží strávit noc s Lucrezií, mladou a krásnou manželkou postaršího hlupáka Nicia, který touží po synovi a dědici.

Lišácký sluha Ligurio přiměje Calimacca, aby se přestrojil za doktora a pak přesvědčil Niccia, aby podal své ženě mandragoru pro zvýšení plodnosti. Připojí k němu však varování, že mandragora nepochybně zahubí prvního muže, který se s ní bude milovat.

Aktualizovaná anekdota

„Macchiavelliho text má půdorys anekdoty. Samozřejmě, že v době svého vzniku měl jinou kvalitu než dnes, což brali inscenátoři na zřetel a aktualizovali jej,“ uvedl šéf olomoucké činohry Roman Groszmann.

„Existující překlad Jaroslava Pokorného nám připadal poněkud zastaralý a nesoučasný. Z původních replik se jich zachovalo jen několik a místo toho jsme vlastně napsali zcela nový text, který ovšem velmi věrně zachovává původní řazení jednotlivých scén. Změnili jsme i dějiště, jednotlivé situace se už neodehrávají na italském náměstí, ale v baru,“ popsal Rieger.

Tvůrci inscenace však v žádném případě nechtěli měnit autorův záměr pojetí hry.

„Jedná se o commedii erudita, v níž Macchiavelli poukazuje na rozpor mezi ideální společností a zkaženou společností, kterou vidí všude kolem sebe,“ zdůraznil Sůva.

Křest nováčka v souboru

Podle Riegera museli herečtí představitelé během příprav inscenace prokázat velkou kázeň.

„Především mužské party jsou vyrovnané a kvalita inscenace závisí na jejich dokonalé souhře,“ upozornil režisér. V roli Callimaca se olomouckému publiku ve své první větší roli představí nováček Jakub Dostál, který si stejnou postavu zahrál už před čtyřmi lety v mosteckém divadle.

Na jevišti jej doplní Václav Bahník, Dušan Urban, Zdeněk Svobodník, Naděžda Chroboková či Vlasta Hartlová. Jednání budou oddělovat písně v podání Lenky Kočišové. Jejich autorem je pedagog hudební fakulty JAMU Peter Graham.

Na repertoáru Moravského divadla se slavná Mandragora objevila dosud pouze dvakrát – v letech 1925 a 1991.