VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Němečková: Tramtarie našla správnou cestu

OLOMOUC - Olomoucké Divadlo Tramtarie má za sebou první sezonu v nových prostorách v Hynaisově ulici. Přitom ještě loni touto dobou nebyla situace souboru nejpříznivější, umělci sháněli jak vlastní scénu, tak peníze a spolupracovníky.

19.8.2007
SDÍLEJ:

Petra NěmečkováFoto: DENÍK/David Kresta

Kam v průběhu divadelního roku dospěli, nastiňuje ředitelka Tramtarie Petra Němečková.

Rozhovor


* Loni v létě bylo vaším zaklínadlem získání vlastního prostoru. Splnil vaše očekávání?

Určitě. Než jsme dnešní scénu vybudovali, v podstatě jsme kočovali, málokdo přesně věděl, kde sídlíme. Díky letošní sezoně se pojem Tramtarie usadil a publikum ví,kamza námi může přijít.

* Plánovali jste přilákat diváky střední generace…

To se podařilo do určité míry. Začali navštěvovatOláskách nebeských a Vařený hlavy, možná ale hlavně proto, že se teprve o divadle dozvěděli. Čekali jsme je ve větším počtu. Naopak však přišlo více mladých lidí než v dřívějších letech.

* Lze o některé z inscenací říct, že byla komerčně nejúspěšnější?

To zatím nejde posoudit, protože Historky z podsvětí 2 měly premiéru v polovině května a nestihlymnohorepríz. Vařené hlavy aOláskách nebeských splnily svůj účel v tom, že ukázaly,kamsměřuje naše dramaturgie. Diváci se rozhodli na tuto poetiku přistoupit a začali chodit. Vtom vidím úspěch podzimních inscenací. Můj osobní názor však je, že se největším trhákemstane právě druhý díl Historek, ale až v nadcházející sezoně.

* Osvědčil se model tří dramaturgických linií - pohádkové, současných titulů a klasiky?

Odezva diváků potvrzuje, že jsme našli správnou cestu. Nejvíc bodovala linie současných her, v níž klademe stále větší důraz na autorské texty vznikající přímo pro Tramtarii. Budemesamozřejmě pokračovat i v pohádkách. Klasika je přeci jen z trochu jiného soudku a naše publikum ji příliš neocenilo. Možná i proto, že mladý soubor ještě není tak zralý, aby ji dovedl zpracovat. Přesto uvažujeme o nasazení Krysaře Viktora Dyka.

* Jaké další nové tituly plánujete?

Dále je ve hře současný text Barbory Vaculové Psí hřbitov, autorský přepis Klapzubovy jedenáctky od Eduarda Basse a samozřejmě pokračování kabaretu Historky z podsvětí 3. Pro děti pak chystáme autorskou Zlátkybabu či příběh na motivy klasických ruských pohádek.

* Letos jste dvakrát pozvali profesionálního režiséra, chystáte někoho i pro příští sezonu?


Plánujeme opětovnou spolupráci s Hanou Galetkovou i KonrádemPopelem, jejich řady se budeme snažit také rozšířit. Kontakt s profesionály se totiž osvědčil, přináší nové podněty a zkušenosti pro soubor.

* Právě neusazený soubor považuji za největší slabinu Tramtarie…

Jednou z našich priorit rozhodně je jeho vytříbení. Ansámbl však tvoří lidé, kteří zároveň studují či pracují, neživí se hraním. Soubor se tak logicky stále proměňuje dle možností účinkujících věnovat se divadlu. Tak to bude bohužel i nadále. Ale pokusíme se klást důraz na schopnosti členů, protože naše inscenace někdy kvůli nedostatku kvalitních herců trpěly rozkolísanými výkony. Novýmposilám jsme tedy nadále otevření, ale již musí projít výběrovým řízením, nároky jsou vyšší.

* Nevyužijete tedy profesionálních herců z Moravského divadla jako v případě Vařených hlav?

Naopak, tato spolupráce může pokračovat, pokud o ni bude ze strany herců zájem. Pro nás to znamená jednoznačné posílení souboru, protože setkání amatérů s profesionály je vždy přínosné. Užší spolupráci je navíc nakloněn i umělecký šéf Moravského divadlaRomanGroszmann, rýsuje se tak třeba projekt scénického čtení, na kterém by se podílely oba soubory.

* Letos se vám také povedlo dostat se do rozpočtu Statutárního města Olomouc…

To považujeme za velký úspěch, zvlášť když město zpočátku Tramtarii příliš nereflektovalo a komunikace neprobíhala hladce. Že nás nyní radní berou vážně, je důležité, protože nejsme schopni si vydělat na činnost jen ze vstupného a zájezdů. Také senám letos podařilo získat dotace z Olomouckého kraje a z ministerstva kultury, které nás zařadilo do celoroční činnosti.

* Lze tyto úspěchy brát jako argument, že jste profesionální divadlo? Stále se v souvislosti s Tramtarií řeší otázka vašeho statusu…


Jsme poloprofesionální divadlo. Vedou jej, dá se říct, profesionálové, protože všichni vystudovali obor spojený s divadlem, ať již jeho teorii, nebo třebaJAMU. Zato většina herců, techniků a spolupracovníků podobné vzdělání nemá, proto poloprofesionální status. Pro nás ale tato otázka není příliš důležitá, naše publikum ji totiž až na výjimky neřeší.

* Přesto se snažíte stát plnohodnotně vnímaným profesionálním divadlem. Přiblížili jste se opět tomuto cíli?

Myslím, že jsme v této sezoně udělali velký krok. Už na dvě premiéry senámpodařilo pozvat kritika J. P. Kříže, který inscenace posléze reflektoval v Právu. Najednu premiéru přijel i Ladislav Vrchovský za Divadelní noviny, objevili jsme se v pořadu České televize Divadlo žije!. Do určité míry jsme tedy vykročili ven z Olomouce, v čemž bychom chtěli pokračovat. Otevření semimoregion je totiž naším cílem do další sezony.

19.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 25 500 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25500 kč, mzda max. 25500 kč. Volných pracovních míst: 50. Poznámka: Pracoviště: Týnecká č.p. 814/65, Olomouc., Vaším úkolem bude: bezchybné vyskladnění zboží podle skladových příkazů, odvážení/zavážení zboží na zóny, úklidová činnost., Požadujeme: základní vzdělání, fyzická zdatnost (fyzicky náročná práce), trestní bezúhonnost, ochotu pracovat ve dvojsměnném režimu (převážně noční)., Zaměstnanecké výhody: pracovní smlouva na dobu neurčitou, týden dovolené navíc, nástupní hrubá měsíční mzda od 25.500 Kč + prémiový systém.. Pracoviště: Kaufland česká republika v.o.s. - distribuční centrum olomouc-holice, Týnecká, č.p. 814, 779 00 Olomouc 9. Informace: Lada Tomanová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Vedoucí dopravy 30 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti dopravy Technik/-čka - dispečer/-ka - pobočka Olomouc. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Technik/-čka - dispečer/-ka - pobočka Olomouc, Moderní dopravní firma přijme pro svou pobočku v Olomouci TECHNIKA - DISPEČERA DOPRAVY pro kamionovou dopravu. Nabízíme nestereotypní pracovní náplň, flexibilní pracovní dobu, finanční ohodnocení 20-30 tis. Kč + motivační složka dle pracovních výsledků, služební telefon s tarifem i pro soukromé účely. Podmínkou je praxe v oblasti dopravy min.2 roky, ŘP skupiny B (C, E výhodou), vzdělání s maturitou, komunikativnost, odolnost vůči stresu, přirozená autorita, časová flexibilita, uživatelská znalost PC, bydliště ideální Olomouc a okolí. Nástup dohodou. Životopis + motivační dopis prosím zasílejte na e-mail: josef.mika@speditrans.cz, telefonické informace podá vedoucí pobočky p.Míka na tel. 724 695 131.. Pracoviště: Speditrans cz, s.r.o. - kontakt olomouc (1173), Holická, č.p. 1173, 779 00 Olomouc 9. Informace: , .

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 100 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulanti (1706006). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Manipulanti (1706006) , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SOU nebo SOŠ (ZŠ se zkušeností ve výrobě), - jste manuálně zručný a fyzický zdatný, - máte platný průkaz VZV – není podmínkou, - máte praxi se čtečkou (aktivní práce s PC) – výhodou, - jste spolehlivý, pečlivý, samostatný , Budete se věnovat:, - obsluze logistického vláčku, - rozvozu rozpracované výroby, - manipulaci s výrobky, Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit?, - jde o dlouhodobou jednoduchou práci na HPP s pracovní smlouvou výrobní společnosti s dlouholetou tradicí, - čeká Vás práce v přátelském kolektivu, - máte nárok na 25 dní dovolené, - zajistíme Vám stejné pracovní a mzdové podmínky jako mají kmenoví zaměstnance a možný přestup do kmene firmy po zaučení , Pracoviště: Olomouc, Nástupní mzda: 100,- Kč/hod + zákonné příplatky + dotované stravné, Nástup: dle dohody, Směnnost: třísměnný provoz , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o.., Pavelčákova, č.p. 437, 779 00 Olomouc 9. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 30 000 Kč

Dopravní dispečeři Disponent/-ka - dispečer/-ka - pobočka Olomouc. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Moderní dopravní firma přijme pro svou pobočku v Olomouci DISPONENTA - DISPEČERA DOPRAVY pro vnitrostátní a mezinárodní kamionovou dopravu. Nabízíme zajímavou a nestereotypní pracovní náplň, finanční ohodnocení 20-30 tis. Kč + motivační složku dle pracovních výsledků, služební telefon s tarifem i pro soukromé účely. Podmínkou je praxe v oblasti dopravy min.2 roky, vzdělání s maturitou, komunikativnost, odolnost vůči stresu, obchodní a týmový duch, časová flexibilita, spolehlivost, uživatelská znalost PC, znalost min. 1 světového jazyka na komunikativní úrovni, bydliště ideálně Olomouc a okolí. Datum nástupu dohodou. Životopis + motivační dopis prosím zasílejte na e-mail: josef.mika@speditrans.cz, telefonické informace podá vedoucí pobočky p.Míka na tel. 724 695 131.. Pracoviště: Speditrans cz, s.r.o. - kontakt olomouc (1173), Holická, č.p. 1173, 779 00 Olomouc 9. Informace: , .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Barbora Štefková

Životní skalp! Štefková přežila kritické momenty a vyřadila Plíškovou

Lávka přes trať nedaleko nádraží Olomouc - město na archivním snímku z února 2018 (vlevo) a místo po její demolici 19. června 2018
16

Místo lávky u bazénu je ve hře podchod. Radní projednávali dvě varianty

Nešpor je Chorasovský a živočišný typ, říká trenér Jílek

Těsně před odjezdem na herní soustředění do Polska získala Sigma Olomouc dvě exkluzivní posily. Trenér Václav Jílek prohlásil, že pokud záložník Václav Pilař a forvard Martin Nešpor zůstanou zdraví, budou pro tým velkým přínosem.

Olomoučtí radní o stavební uzávěře u Šantovky nerozhodli, sešlo se jich málo

O vydání stavební uzávěry, která by dočasně zabránila stavbě výškových budov v lokalitě Šantovka, radní města Olomouce na svém středečním zasedání nerozhodli. Důvodem bylo to, že se jich na zasedání sešlo málo. O tématu budou opět jednat v polovině srpna.

Na dračích lodích v Olomouci se těšte i na dětský den

Řeku Moravu ovládnou v sobotu od 10 hodin jezdci na dračích lodích. U Kojeneckého ústavu zabojuje na dvousetmetrové trati o pohár Olomouckého draka celkem 13 posádek.

Protestují proti Šantovka Tower. Jak má věžák vypadat, ale nikdo neviděl

Olomoučané v pondělí demonstrovali proti plánovanému mrakodrapu Šantovka Tower. Jak přesně má vypadat, ale nikdo neví. Investor jeho novou podobu nezveřejnil.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT