VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejkrásnějším dárkem byl koncert s filharmonií, svěřil se Richard Pachman

Olomoucký kraj - Skládá hudbu, zpívá, píše knihy a maluje obrazy. Olomoucký rodák a laureát Ceny města Olomouce za přínos v oblasti kultury za rok 2014, Richard Pachman, před několika dny oslavil padesáté narozeniny a v rozhovoru pro regionální Deník přiznává, že ani o dramata neměl v životě nouzi. „Jsem rád, že jsem byl do života poslaný jako člověk, který si prožívá extrémy. Když letím nahoru, tak létám v oblacích, a když padám dolů, tak s prominutím ryju držkou v zemi. Ale tak to má asi být," říká Richard Pachman.

10.5.2016
SDÍLEJ:

Richard PachmanFoto: DENÍK/Petra Pášová

Oslavil jste půlstoletí, je to čas bilancování?
Padesátiny jsou a měly by být u každého člověka momentem k zastavení. Nemyslím si, že to je nějak vysoký věk. Člověku je tolik, na kolik se cítí, a já jsem věk nikdy neřešil. Kromě toho den mých narozenin je pro mě výjimečný i tím, že před pětadvaceti lety Český rozhlas poprvé odvysílal moji skladbu. Byla to píseň Pro Mozarta, se kterou jsem úplně poprvé vystupoval na Mozartovských slavnostech na náměstí v Olomouci.

Jakých těch pětadvacet let bylo?
Když se ohlédnu, tak musím říct, že se cítím nesmírně šťastný, protože aniž bych se za tu dobu stal bulvární hvězdou, tak o mě jeví veřejnost i média lehký, ale konstantní zájem. Jsem vděčný za to, že mám své stálé fanoušky, a moc jim děkuji.
Jste muž několika profesí. Skládáte, zpíváte, píšete knihy a malujete. Co vás baví nejvíc?
Baví mě všechno, co dělám, už od dětství se vyjadřuji uměním. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl své koníčky povýšit na profesi. Miluji hudbu, bez ní nedokážu žít. Kdybych si měl vybrat, tak je to asi profese hudebního skladatele. Nejméně mám rád, když o mně mluví jako o inženýru ekonomie. (smích)

Studoval jste ekonomii?
Vedle dětství plného umění, jsem rodičům tvrdil, že chci umět ještě něco jiného, kdyby se mi náhodou v umění nevedlo. Vystudoval jsem Vysokou školu ekonomickou obor cestovní ruch a služby a je fakt, že jsem pak devět let pracoval na recepci hotelu a tři roky učil angličtinu na soukromé jazykovce v Praze. Ale stále jsem se průběžně věnoval umění. Ze začátku to bylo více o mých investicích (duševních i materiálních), člověk si chtěl koupit nástroje, auto, které je i kolegy na koncert odvezlo. Ale začátky jsou vždy těžké. Nikdy jsem se hudbě věnovat nepřestal.

Jak jste se dostal k psaní knih? Celkem jich máte na svém kontě už šest.
Spisovatelem jsem se stal vlastně mimoděk. Před šestnácti lety se mi povedlo omylem napít se louhu PH 14 a následovalo asi jedno z mých nejsilnějších období. Uvědomil jsem si vlastní smrtelnost a přestal se bát smrti. Sedm měsíců jsem tehdy nejedl a nepil, měl jsem uzavřený jícen a veškeré mé přání a touhy se zúžily na to, se znovu najíst a napít. Absolvoval jsem náročnou operaci, a když jsem po roce navštívil staniční sestru, vyprávěla mi příběh o paní, které se stalo něco podobného jako mně. Bála se jít na operaci, a to, že se dozvěděla o mém příbehu, jí dodalo odvahu. Bylo to tak silné, že mě to inspirovalo k sepsání celé události, a nakonec vyšla za krátkou dobu i knižně, to když se rukopis dostal do rukou vydavateli, který se rozhodl jej do měsíce vydat. Reakce byly úžasné, lidem jsem dodával odvahu překonávat problémy. Bylo fantastické, že jsem svým příběhem mohl lidi inspirovat.

V jedné ze svých knih jste se ale také vypsal z velmi negativní zkušenosti. Jedna fanynka vám velmi ztrpčovala život.
Po mamince jsem nenapravitelný idealista a také si vážím každého příznivce, který si koupí mé CD nebo přijde na koncert. Ale nemůžu tušit, kdo z těch lidí mě ne úplně zdravě miluje nebo si doma povídá s mým plakátem. Nikdy by mě nenapadlo, že bych mohl mít svého stalkera, který mě bude psychicky terorizovat. Právě o tom je má pátá kniha. Byl jsem pod tlakem někoho, o kom jsem nevěděl, kdo je. Netušil jsem, jak se ta osoba dozvídala informace o mém soukromí. Jel jsem například sám do Paříže, věděl o tom jen nejbližší okruh lidí, a přišla mi SMS: „Chcípni v Paříži, Pachmane." Podobných zpráv a e-mailů mi přišly desítky, stovky. Byl to jeden člověk a trvalo to čtyři roky. Když jsem pak u soudu potkal onu ženu, uvědomil jsem si, že ji z koncertů znám. Chodila na má vystoupení, natáčela koncerty, ale já jsem na ní nic nepoznal. Snažím se po této zkušenosti být opatrný. Ale i za ni jsem vděčný, jako za vše náročné…

Na poslední knize jste pracoval i se svým tatínkem?
Můj tatínek František loni nečekaně zemřel a jsem neskutečně rád, že jsme knihu pojednávající o naší rodině na konci druhé světové války stihli sepsat. Tatínek začal v roce 2011 sepisovat rodinnou kroniku, podporoval jsem ho v psaní. Později se mi do rukou dostal dokument Zapomenuté transporty, díky kterému jsme zjistili přesné datum úmrtí mé prababičky, protože jedním z popisovaných transportů z Terezína byla rovněž deportována. To, co si tatínek pamatoval, to jsou fakta, příběh prababičky, praprababičky a dalších příbuzných je sice vyfabulovaný, ale napsaný na základě úlomků rodinných vzpomínek, studií reálií, konzultací a návštěv památníku Terezín. Z velké části je to pravdivý příběh.

Zdá se, že o dramatická období ve vašem životě nouze není…
Jsem rád, že jsem byl do života poslaný jako člověk, který si prožívá extrémy. Když letím nahoru, tak na oblacích, a když padám dolů, tak s prominutím ryju držkou v zemi. Ale tak to asi má být. Všechny prožité extrémy pak způsobují to, že mám možnost emoce nějakým způsobem poslat dál. Ale upřímně, co bylo nejhorší? To byla smrt táty. Na to není člověk nikdy připravený. Člověk si uvědomí, že už je skutečně velký kluk, když mu odejde rodič.

Co na vás čeká v letošním roce a na co se těšíte?
Musím se přiznat, že jsem letos nejkrásnější dárek k narozeninám dostal už koncem března. Byl to dar od města Olomouce, kdy jsem právě v mém krásném rodném městě mohl představit svou hudbu společně s Moravskou filharmonií Olomouc, Akademickým sborem Žerotín, sólisty Martinou Kociánovou, Ditou Hořínkovou a Andrejem Benešem s průvodním duchovním slovem v podání Libuše Švormové. Symfonický orchestr to je jistě sen všech skladatelů. Devět měsíců jsem skládal „Pašije Velikonoční příběh" a kromě toho, že jsem zde byl za autora, hrál jsem i na křídlo a zpíval jsem. Byl jsem v Redutě, v sále, kam jsem jako dítě chodil na povinné školní koncerty, obklopený skvělými muzikanty a oni hráli mou hudbu. Bylo mi tak dobře, byl to úžasný životní zážitek. Teď mě 11. května čeká narozeninový koncert v Praze, těším se na dvojalbum s kom-pletním záznamem z Pašijí! A jak se cítím? Skvěle, jako třicátník. (smích)

Richard PachmanNarodil se v Olomouci.
Po ukončení VŠE studoval skladbu a zpěv na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze.
Od roku 1993 vydal 32 alb, napsal 6 knih (poslední „Tylda" napsal se svým otcem Františkem) a své olejomalby vystavoval na 90 výstavách v České republice, Belgii, Holandsku a na Slovensku.
Je autorem hudby relaxační, duchovní, muzikálové. Dlouhodobě spolupracuje s těmito umělci: Dita Hořínková (soprán), Martina Kociánová (mezzosoprán), Kamila Moučková (recitace), Jaroslav Svěcený (houslový virtuos), Francois Glorieux (belgický skladatel, dirigent a klavírista).
V letech 2005 až 2015 prezentoval scénické oratorium Mistr Jan Hus, u něhož je autorem hudby, textů a scénáře. Oratorium bylo oceněno na Mezinárodním festivalu Zlatá Praha 2006 cenou Václava a Dagmar Havlových.
Laureát Ceny Olomouckého kraje za výjimečný počin roku v oblasti profesionálního umění – oblasti hudby – za rok 2009 a Ceny města Olomouce za přínos pro kulturu za rok 2014.

Autor: Petra Pášová

10.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 25 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Dlouhá č.p. 523/30, Olomouc. Nástup možný ihned., Požadavky: vzděl. vyučen, praxe nutná, spolehlivost, flexibilita, vysoké pracovní nasazení., První kontakt je možný POUZE telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Andrea krapková - pracoviště restaurace na dlouhé, Dlouhá, č.p. 523, 779 00 Olomouc 9. Informace: Blažek, +420 774 179 400.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 22 200 Kč

Provozní elektromechanici Provozní elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Jana Sigmunda č.p. 313, Lutín., Podmínka - vyučení v oboru elektro, §6 vyhl. 50/78 Sb., příp. vyšší. Možnost zvýšení u zaměstnavatele. Jedná se o servisní činnost čerpadel u zákazníka (reklamace)., První kontakt POUZE telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Sigma group a.s., Jana Sigmunda, č.p. 313, 783 49 Lutín. Informace: Jarmila Hanáková, +420 585 651 104-5,606 775 500.

Výroba - Ostatní strojírenští technici Samostatný kontrolor 19 000 Kč

Ostatní strojírenští technici Samostatný kontrolor jakosti. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Jana Sigmunda č.p. 313, Lutín., Vzdělání: USO s mat., obor strojírenství (SPŠ stroj.)., Práce v oddělení dílenské kontroly: rozměrová kontrola dílců podle výrobní dokumentace (2D a 3D měření), kontrola identifikace atestovaných materiálů, kontrola přenosu značek. Speciální kontroly dle stanovených předpisů a dle předpisů ve výrobní dokumentaci a zpracovaných plánů kvality. Zpracování technické dokumentace z realizovaných kontrol., První kontakt je možný POUZE telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Sigma group a.s. - bývalé sídlo 3, Jana Sigmunda, č.p. 313, 783 49 Lutín. Informace: Jarmila Hanáková, +420 585 651 104-5,606 775 500.

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 25 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Konstruktér výrobního provozu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Jana Sigmunda č.p. 313, Lutín., Požadavky: vzdělání ÚSO nebo VŠ - konstrukce popř. technologie - praxe min. 3 roky v oboru., Hlavní činnosti: , - řešení operativních problémů v procesu výroby a montáže čerpadel, zpracovávání návrhů řešení, - koordinace činností mezi pracovníky konstrukce a pracovníky dílny při řešení složitějších případů, - návrh jednoduchých přípravků pro operativní odstranění zjištěných problémů, - spolupráce s pracovníky TK při řešení změn a odchylek při výrobě, - přenos identifikačních značek materiálů s atesty úrovně 3.2 dle ČSN EN10204/2005, Kontakt POUZE telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Sigma group a.s. - bývalé sídlo 3, Jana Sigmunda, č.p. 313, 783 49 Lutín. Informace: Jarmila Hanáková, +420 585 651 104-5,606 775 500.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tragická nehoda v olomoucké části Holice
11

Za nehodu v Holici, při které zemřely dvě děti, dostal řidič 6,5 roku

Ilustrační foto
29

Kam o víkendu? Na Kabáty, folk i festival v parku

Auto se u Lutína rozbilo o strom, dvě dívky a šofér zraněni

Třicetiletý řidič v zatáčce narazil do stromu, museli zasahovat záchranáři.

Mamince pomohl v Olomouci robot, po potratech se narodila Maruška

FOTOGALERIE / První těhotenství Jany Božové bylo zcela bezproblémové. Stejně tak porod. Když se s manželem pokoušeli o druhé dítě, skončila těhotenství neúspěšně zhruba v polovině.

Sevilla bude svátek pro celou Olomouc, těší se Houska

Na hřišti v dalekém Almaty vstřelil gól, který fanouškům olomouckého fotbalu vyrazil dech.

Odstartovala Letní Flora, hlavní expozici vládne střídmost

FOTOGALERIE / Letní etapa květinové výstavy Flora Olomouc otevřela ve čtvrtek své brány návštěvníkům.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT