Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum vystavuje Pannu Marii Zašovskou

Olomouc -Vzácný a podle legend i zázračný milostný obraz Panny Marie Zašovské představilo olomoucké Arcidiecézní muzeum po dvouletém restaurátorském úsilí v jeho původní středověké podobě. Dílo, které bude v muzeu v prostorách Kaple sv. Jana Křtitele ke zhlédnutí do 30. září, pochází z patnáctého století.

28.5.2009
SDÍLEJ:

Kurátorka Jana Hrbáčková s obrazemFoto: DENÍK/Linda Lešikarová

„Stav obrazu opravami byl opravdu vážný. Dřevo napadl dřevokazný hmyz, malba byla značně znečištěná, místy i uvolněná a na mnoha místech sedřená a odpadaná,“ uvedla restaurátorka Radana Hamsíková.

Restaurátorské práce na obraze trvaly celé dva roky – 2007 a 2008. Odborníci malbu museli upevnit, odstranili také většinu přemaleb a úprav původní prstvy. Jelikož se podařilo odstranit starší retuše, je nyní obraz ve své původní podobě - tak jak vypadal v době svého vzniku v patnáctém století.

Právě při odstraňování přidaných vrstev se restaurátorům podařil jedinečný objev. Podle dochovaných zápisů se na původním obraze měla nacházet i postava klečícího rytíře při motlitbě. Odborníci tak při čištění nejdříve odkryli obličej, potom sepnuté ruce a nakonec rozpoznali celou klečící postavu.

„Rytíře domalovali dodatečně na všechny vrstvy malby, poté byl zřejmě překryt dalšími retušemi a zásahy, takže se z jeho postavy dochoval jen těžko rozeznatelný obrys a části těla,“ uvedla kurátorka výstavy Jana Hrbáčová.

Během oprav v minulých dvou letech vznikla i identická kopie obrazu, kterou vytvořil akademický malíř Marek Nespěšný. Ta je, stejně jako předloha, vytvořena technikou středověké malby.

V Kapli sv. Jana Křtitele jsou nyní oba obrazy vedle sebe. Na konci září zůstane originál ve stálé expozici arcidiecézního muzea a kopie bude na hlavním oltáři poutního kostela v Zašové.

Při návštěvě výstavy si lidé mohou nejen prohlédnout originál a kopii vzácného gotického obrazu, ale také se dozvědět podrobnější informace o jeho historii a obnově. Na přilehlých panelech si mohou prohlédnout fotodokumentaci a také videoprojekci krátkého dokumentárního filmu.

HISTORIE OBRAZU

Podle posledních studií vznikl obraz s velkou pravděpodobností v 50. letech 15. století v Malopolsku, možná přímo v Krakově. Malba podle dostupných informací původně zdobila dřevěný kostel sv. Anny Zašové. V roce 1725 byla přenesena do nově postaveného poutního kostela.

S příchodem trinitářského řádu do Zašové se změnil nejprve tvar desky milostného obrazu, který mniši v roce 1726 zmenšili a upravili do tvaru kříže. V roce 1871 obraz vážně poškodil požár. Od té doby byl obraz ještě několikrát opravován odbornými i neodbornými metodami.

Malba představuje Pannu Marii s Ježíškem v náručí před zeleným keřem na rozkvetlém trávníku. Panna Maria v ruce navíc svírá šňůru, která je velice neobvyklým motivem, který se na žádném z mariánských obrazů nevyskytuje, je ojedinělý a ve výkladu symboliky je velice důležitým ochranitelským prvkem.

Legenda o rytíři

K milostnému obrazu Panny Marie Zašovské se váže i několik legend. Ta první pochází ze sedmnáctého století a vysvětluje jak jeho vznik, tak záhadnou postavu v pravém rohu.
„Příběh vypráví o pronásledovaném křesťanském rytíři, který v době tatarských vpádů na Moravu v roce 1241 zabloudil v lese. Díky modlitbám jej odtud zachránila Panna Marie, která mu ve snu podala šňůru, kterou se dal vést. Když se rytíř probudil, zjistil, že je na úplně jiném místě, v bezpečí. Z vděčnosti pak nechal Panně Marii postavit kapličku a do ní daroval obraz té podoby, v jaké se mu Marie ve snu zjevila,“ v krátkosti přiblížila legendu Hrbáčová. Milostný se obrazu říká proto, že se k němu váže i několik legend o jeho zázračné moci. „Podle dochovaných zápisů obraz obdařil několik lidí zázrakem,“dodala Hrbáčová.
Obraz Panny Marie za Zašové je v pořadí již sedmou moravskou památkou, kterou Muzeum moderního umění zahrnulo do svého programu restaurátorských výstav. Díky němu si již návštěvníci Arcidiecézního muzea mohou prohlédnout například kočár biskupa Troyera, monstranci Zlaté slunce Moravy a další. Tento program pomáhá zachovat moravské kulturní dědictví a letos se také dočkal náležitého ocenění. Muzeum umění totiž za projekt získalo takzvaného památkářského Oscara - cenu Europa Nostra v kategorii výzkum, která je nejprestižnější cenou v tomto oboru.

Autor: Linda Lešikarová

28.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zábavné odpoledne pro rodiče s dětmi v Centru Semafor
1 14

Dopravní hřiště v Olomouci se výrazně zvětší, odkloní cyklostezku

Zdeněk Zlámal v zápase Zlína s Kodaní na Andrově stadionu v Olomouci
145

Mlha Zlámala nepřekvapila: Olomouc není na kopci, tohle tady bývá, smál se

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Policisté rozháněli střet fanoušků v centru Olomouce

FOTOGALERIE / Čtvrteční fotbalový zápas evropské ligy mezi Zlínem a Kodaní v Olomouci se neobešel bez problémů.

Výlov v Tovačově je tady! Hradecký rybník zve na rybí dobroty i atrakce

Ochutnávky rybích specialit, atrakce pro děti a především prodej živých ryb. Nejen na to se mohou těšit ti, kteří dorazí v sobotu 21. a neděli 22. října na tradiční výlov Hradeckého rybníku v Tovačově.

Hejtman i primátor skloubí funkce, pokud je zvolí poslancem

Mandát poslance a zároveň křeslo hejtmana, primátora či starosty. Pochybnosti, jestli politici zvládnout dvě či více funkcí na 100 procent, může hrát roli při rozhodování voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení