„Tak velká výstava abstraktního umění z tohoto období zatím nebyla uspořádána ani v Polsku. Jsme velmi pyšní na to, že jsme tuto expozici mohli otevřít právě v Olomouci a představit polské umění v jeho celistvosti,“ potvrdil ředitel muzea Michal Soukup.

Výstava představuje různé tvůrčí proudy i umělecké proměny jednotlivých autorů. Muzeum zaplnilo přibližně 170 prací od 62 autorů.

„Celá základní koncepce je postavena na kontrastu mezi emocionální a racionální abstrakcí. Jsou tu zastoupeni ti nejvýznamnější autoři počínaje Władysławem Strzemińskim, o které bude mimochodem v našich kinech premiéra filmu s názvem Mžitky a my ho budeme v rámci doprovodného programu také promítat,“ sdělil kurátor výstavy Ladislav Daněk.


Většinu expozice tvoří obrazy zapůjčené ze soukromých sbírek Renaty a Grzegorze Królových z Varšavy a Grażyny a Jacka Łozowských z Vratislavi, kteří shromáždili díla nejvýznamnějších umělců poválečného období. Obrazy poskytla také Národní galerie umění Zachęta, Národní muzeum ve Varšavě a Muzea umění v Lodži.

„Na výstavě si moc cením jednoho obrazu, a to je obraz Romana Opałky, který jsme se dva roky pokoušeli získat . Je to skutečně tak významný obraz, že až do Olomouce ho doprovázela ozbrojená ostraha. Jde o dokonalou ukázku konceptuálního umění,“ informovala kurátorka výstavy Štěpánka Bieleszová.


Zaujmou jistě také obrazy Jana Pamuły.

„Je to mimořádný tvůrce, který už od osmdesátých let komponuje své obrazy za pomoci počítače a je tedy pionýrem tohoto přístupu v polském umění,“ podotkla autorka výstavy Beata Gawrońska-Oramus.

K výstavě vznikl také speciální katalog čítající přes 550 stran, který vedle odborných studií obsahuje také kalendárium, medailony vystavujících umělců a fotografie všech vystavených obrazů. Abstraktní díla od čtyřicátých let až po současnost budou v olomouckém muzeu k vidění až do 19. srpna.