Na úctyhodných čtrnácti novinkových inscenacích má největší podíl činohra, ale na své si přijdou i milovníci baletu či opery.

„Za pozornost určitě stojí, že tři tituly, které jsme pro příští sezonu vybrali, jsou české, přičemž komedie Najdeme se na Ztracené je psaná přímo pro náš soubor. Návštěvníci divadla se dočkají inscenací známých filmových děl, muzikálu a populární komedie s Vlastou Burianem U pokladny stál, kterou pro naše divadlo upraví a nastuduje režisér diváckého hitu Sluha dvou pánů Nikolaj Penev," uvedla dramaturgyně činoherního souboru Markéta Machačíková.

Velké lahůdky letos předvede i soubor opery a operety, který láká na českou premiéru opery německo-židovského skladatele Viktora Ullmanna Pád Antikrista.

„Půjde o dílo hudebně a námětově náročné, ale strhující," přiblížil umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald a doplnil, že inscenaci v Olomouci uvede uznávaný režisér Jan Antonín Pitínský.

V odlehčeném duchu se pak v následující sezoně ponesou operety Hraběnka Marica a Rose Marie a rovněž slavná komická opera Gioacchina Rossiniho Lazebník sevillský.

„Uvedením této opery připomeneme v příštím roce dvě stě čtyřicet let od napsání původní francouzské komedie Le Barbier de Séville, jejímž autorem byl Pierre Beaumarchais a z níž vychází libreto Rossiniho opery. Oslovil jsem režisérku Kristinu Belcredi, rád spolupracuji s mladými a talentovanými umělci, a věřím, že tato spolupráce přinese souboru nové zkušenosti," doplnil Miloslav Oswald. V duchu české klasiky se ponese premiéra inscenace Hubička Bedřicha Smetany.

Výjimečná Rusalka

Pokud se těšíte na novinky baletního souboru, jistě budete příjemně překvapení. Perlou letošního programu bude totiž taneční ztvárnění klasické Dvořákovy opery Rusalka.

„Mohu prozradit, že se bude jednat o zcela výjimečný počin, kterým oslavíme i právě probíhající Rok české hudby. Antonín Dvořák je nejhranějším českým autorem a nejznámějším českým umělcem vůbec. S maximální pokorou ke skladateli a libretistovi bude netradiční baletní inscenace příslovečným bonbonkem nadcházející divadelní sezony. Nechceme vytvořit pohádku pro děti, ale naopak se soustředíme na konflikty živlů, elementů, života, smrti, pohlaví i jejich erotična," uvedl šéf baletního souboru Robert Balogh, který nastuduje také druhý premiérový titul příští sezony, velký hrdinný balet Spartakus na hudbu Arama Chačaturjana.

Kromě novinkových inscenací se návštěvníci divadla mohou v příští sezoně těšit také na reprízy úspěšných titulů sezon předchozích, jako jsou balety Sen noci svatojánské, Louskáček či Labutí jezero, komedie Sluha dvou pánů nebo Když se zhasne a operní evergreeny Carmen a Prodaná nevěsta. 

Přehled plánovaných premiér Moravského divadla Olomouc

12. září

činohra: NAJDEME SE NA ZTRACENÉ, režie Roman Vencl a Michaela Doleželová

26. září

činohra: U POKLADNY STÁL, režie Nikolaj Pavlov Penev

31. říjen

opera: PÁD ANTIKRISTA, režie Jan Antonín Pitínský

14. listopad

balet: RUSALKA, režie Robert Balogh

5. prosinec

opereta: ROSE MARIE, režie Gustav Skála

19. prosinec

činohra: SPOR, režie Marián Pecko

23. leden 2015

činohra: AMADEUS, režie Michael Tarant

13. únor 2015

opera: HUBIČKA, režie Martin Dubovic

6. březen 2015

balet: SPARTAKUS, režie Robert Balogh

27. březen 2015

činohra: ŠAKALÍ LÉTA, režie Luděk Golat

17. duben 2015

opereta: HRABĚNKA MARICA, režie Dagmar Hlubková

8. květen 2015

činohra: EMMA, režie Šimon Dominik

5. červen 2015

opera: LAZEBNÍK SEVILLSKÝ, režie Kristina Belcredi

26. červen 2015

činohra: SVATBA KREČINSKÉHO, režie Bogdan Kokotek