Americký skladatel a dirigent Robert Israel povede olomoucký orchestr od 19.30 hodin.

„Tohle zdánlivě nesourodé spojení není ve skutečnosti nic nového. Když se na začátku století promítaly němé filmy, vždy k nim hrála živá hudba. Domluvili jsme se s ředitelem kina Metropol Janem Joukalem a on nadšeně souhlasil. Je stylové, že klasickou grotesku promítá poslední klasické kino v Olomouci. Zpočátku jsme se obávali, že v době počítačových efektů bude projekce staré grotesky působit divně, ale lidé nemají s návratem do němé éry žádný problém,“ uvedl ředitel MFO Vladislav Kvapil.

Ve filmu On, hrdina dne se Lloyd přesunul z velkoměsta na Divoký západ. Hraje zde Harolda Hickoryho, syna místního šerifa, jehož čest musí obhájit. Ve hře je ukradený peněžní vak a klan gangsterů tvořený z velké části Haroldovými bratry.

Celovečerní komedie byla dlouho považována za ztracenou, v polovině šedesátých let se naštěstí objevila jedna její kopie.

Dirigent Israel přišel s nápadem uspořádat v Olomouci speciální filmovou projekci před čtyřmi lety. Již dlouhou dobu se věnuje komponování hudby ke klasickým němým snímkům. Jeho doménou jsou přitom grotesky a krátké animované filmy.

S Moravskou filharmonií spolupracuje téměř deset let a nahrál s ní například hudbu k raným kresleným titulům Walta Disneyho The Ocean Hop nebo The Mechanical Cow (oba z roku 1927).

„Poprvé jsem se s olomouckými hudebníky setkal v roce 1999. Dostal jsem tehdy zakázku na složení hudby ke čtyřhodinové zrestaurované verzi mistrovského díla režiséra Ericha von Stroheima, filmu Chamtivost. Během dvou měsíců jsem musel napsat a nahrát čtyři hodiny hudby pro sedmdesátičlenný orchestr. Rozpočet nám nedovoloval nahrávat v Americe, takže jsem oslovil Moravskou filharmonii. České orchestry mají v zahraničí skvělou reputaci a ten olomoucký patří k nejlepším v republice,“ přiblížil americký skladatel, který vloni nahrával v hanácké metropoli hudbu k dvanácti krátkometrážním disneyovkám z dvacátých let minulého století.

Sedmý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc vyvrcholí příští úterý v chrámu sv. Mořice prezentací oratoria Stabat Mater.