„Do Olomouce přivezeme novou desku, která se jmenuje Třínohý pes, bude s námi vystupovat i zpěvačka, která na desce zpívá asi v osmi písničkách. Jmenuje se Nikola Mucha, bláznivá, nadšená, mladá žena. Budeme hrát dvě hodiny, přehrajeme celou tuhle desku a zbytek budou starší i staré písničky od Mňágy,“ řekl v rozhovoru pro regionální Deník Petr Fiala, frontman kapely Mňága a Žďorp. Koncerty jsou v plánu na řadě míst až do července, v srpnu kapela z Valmezu vystoupí i na populárním festivalu Trnkobraní ve Vizovicích na Zlínsku.

Deska vyšla v březnu, jak byste ji popsal?
Je tam deset nových písniček nahraných ve studiu Sono v Praze, produkci dělal Milan Cimfe, velký, hřmotný chlap, který je něco mezi neřízenou střelou a studiovým pedantem. Pracovali jsme zodpovědně, od 11 do 19 hodin, pak po večeři to už úplně zodpovědné nebylo, ale to jsme měli hlavní práci za sebou. On si vždycky pamatoval, kde jsme co nahráli a měl hodně nápadů.


Někde jste říkal, že to pro vás byla hodně pohodová práce…
To byla. Půl roku předtím jsme vyměnili bubeníka. S tím starým to už nefungovalo dobře a měli jsme nahlas nevyřčenou ambici, že chceme udělat fakt dobrou desku. Navíc to tentokrát smrdělo výročím třiceti let, kdy nám všichni budou připomínat, že jsme kdysi natočili Made in Valmez, takže jsme věděli, že by nebylo dobré natočit něco, co bude průměrné. Zainvestovali jsme do drahého studia a producenta. A bylo to výborné, skvělá zkušenost.

Už u předchozí desky Made in China jste do jejího zrodu vtáhli fanoušky, kteří vám na album přispívali. Teď to bylo stejně tak. Proč jste se touhle cestou vydali?
Protože je to pro nás nejjednodušší a nejčistší cesta. Protože, když se spočítají náklady na vytvoření téhle desky, tak dosahujeme okolo šesti set sedmi set tisíc korun. Půlku spláchne studio a druhou půlku vydání, vylisování. Mohli bychom shánět sponzory nebo se domluvit s nějakou firmou, ale nám přišlo nejjednodušší oslovit lidi, kteří ty nahrávky opravdu chtějí. Tedy fanoušky. Když jsme jeli do Číny, vybrali jsme 600 tisíc, teď skoro 800 tisíc.

To je hodně peněz…
Jsme hudebníci, nejsme až tak účetní nebo úplně dokonalí producenti. Takže můžeme výtvarníkovi říct, udělej to, jak chceš, ať je to hezké. Nemusíme se starat, jestli to stojí tolik nebo tolik nebo jestli je v bookletu dvanáct nebo dvacet čtyři listů. Dává nám to svobodu.


Co fanoušci za svůj příspěvek dostanou?
Je to myslím taková férovka. Nabídneme jim nové CD, tričko, koncert, pohled do zákulisí, je tam asi 15 až 20 odměn za různé peníze a každý si vybere to, o co má zájem. Základ je cédéčko. Ti, co na něj přispějí, jej dostanou první, dřív než je v obchodě, a podepsané.

Když se ale ještě vrátíme zpátky k desce Třínohý pes, spolupracovala na ní i řada hostů. Prozraďte kdo.
Kromě Nikoly Mucha tam je ještě slyšet Milan Nytra z kapely Buty, je v každé písničce a hrál na takové rockové nástroje, jako jsou Hammondovy varhany nebo Fender piano. Sbory zpívají Roman Holý, Terka Černochová a Matěj Ruppert z Monkey Business. Pak je tam host, který se jmenuje Fanda Holý, a to je pražský hudebník, který se zabývá starou americkou hudbou od 30. do 50. let minulého století. Je velmi zkušený a poctivý, na desce hraje na banjo, na autoharfu a housle. Velmi zajímavý člověk.

Deska je ještě čerstvá, vyrážíte s ní na turné, přesto chystáte ještě něco dalšího?
Ve Fóru Karlín v Praze chystáme 12. prosince velký koncert ke třiceti letům kapely. Měl by být dlouhý. Jako předkapela bude Nikola Mucha i s kapelou a pak bychom chtěli přehrát všechny naše starší písničky, celého Třínohého psa, kterého tam pokřtíme. Máme představu, že tam budeme hrát jako kapela doplněná o hosty z nové desky. Uděláme takovou rozšířenou verzi kapely. Teď ještě dojednáváme zajímavé hosty, kteří se tam objeví na jednu písničku nebo na dvě. Tento týden jsem se domluvil s Tomášem Klusem, kterého mám rád, že je takový blázínek, dělá si, co chce a zároveň je dobrý hudebník.

Zahlédl jsem ten obraz náhodou na zdi

Stejně jako u poslední studiové desky Made in China získala kapela peníze na natáčení pomocí crowdfundingu (způsob financování, při kterém větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce, pozn. red). Cílová částka byla 400 tisíc korun, sešlo se přes 777 tisíc korun. Mňága a Žďorp tak vedle nového alba vydala reedici debutu Made in Valmez na vinylu a sadu retro triček. „Vidím v tom, že ti lidé věří, že nenatočíme špatnou desku. Takový crowdfunding mi přijde lepší, než se někde zadlužit nebo obvolávat místní firmy,“ říká Petr Fiala. Obal desky zdobí obraz Michala Dvořáka s motivem třínohého psa. Na zadní straně je další jeho dílo se třemi nahými trumpetistkami a krokodýlem držícím fotbalový míč. „Zahlédl jsem ten obraz náhodou na zdi cestou ze zkušebny a hned mě zaujal. V písničce Na krku mám závaží pár totiž zpívám o krokodýlovi, taky se pořád dívám na fotbalovou Ligu mistrů a furt mám nějaké patálie se ženami. Tak jsem hned autora požádal o spolupráci,“ podotkl Fiala. Album je třináctou studiovou deskou kapely. Obsahuje deset písní a přispěla na něj i řada pěveckých a muzikantských hostů. (ond, čtk)

Petr Fiala se narodil 20. března 1964 v Hranicích. V roce 1983 stál u zrodu skupiny Mňága a Ždorp, psal texty a organizoval zvukové zkoušky, které probíhaly u Fialových na zahradě. Pro své depresivní nálady, které se promítají i v jeho tvorbě, pobýval počátkem roku 1987 v psychiatrické léčebně v Kroměříži. Jeho život se občas protne s Olomoucí. Studoval tady filmovou vědu, ale školu nedokončil. Klip k písni Chtěl bych natáčela kapela v legendární olomoucké hospodě Ponorka. A ve videu k písničce Myslel jsem si, že je to láska hraje bývalý ministr vnitra Ivan Langer, tehdy ještě mladý student lékařské fakulty. Petr Fiala je dvakrát rozvedený a má pět dětí. (ond)