„Protože dnes je kapela hostem pořadu Dobré ráno s Českou televizí, který se vysílá z Ostravy, a zítra hrajeme v Břeclavi, přišlo nám zbytečné jezdit nadvakrát. Nabídli jsme tedy nový termín koncertu na Moravě a ozvali se nám právě z Olomouce,“ vysvětlil manažer Filip Macoun. Fanoušci se mohou těšit na nové verze známých hitů i na písničky z chystaného alba.

Návrat k úplným začátkům


Skupina -123 Min. oslavila v minulém roce deset let své existence rozsáhlou koncertní šňůrou, která zahrnovala téměř devadesát vystoupení nejen u nás, ale i na Slovensku a v Polsku. Letošní série akustických koncertů je určitým návratem ke kořenům.

„Hudebníci se rozhodli vrátit až k úplným začátkům kapely a připomenout dobu, kdy vystupovali v malých jazzových klubech a z nástrojů používali téměř výhradně jazzovou kytaru a kontrabas. Tentokrát budou mít na pódiu stejné vybavení, Fredrik navíc zahraje i na mandolínu,“ uvedl Macoun.

Velkým lákadlem aktuálního turné jsou skladby, které kapela dosud nikdy naživo neprezentovala, protože se nehodily na elektrické hraní. V akustickém provedení rovněž zazní dvě až tři písně z chystaného šestého řadového alba. Novinka, která zatím nemá oficiální název, by měla vyjít v květnu příštího roku.

„Většina skladeb už je natočená, ale chtěli jsme se vyhnout tomu hektickému předvánočnímu období a mít více klidu na výběr singlu a natočení klipu. Kapela bude album propagovat nejprve na letních festivalech a poté vyrazí na podzimní turné,“ přiblížil Macoun.

Současně prozradil i jméno důležitého spolupracovníka kapely v posledních měsících. „Zvukovou režii a koprodukci má na starosti Michal Pekárek, který se podílel například na nahrávkách Karla Gotta nebo Petra Hapky,“ dodal Macoun.

U zrodu osobité hudební formace -123 Min. stál v roce 1996 kytarista a zpěvák Zdeněk Bína, který se po odchodu z crossoverové skupiny Walk Choc Ice spojil s bubeníkem Dominikem Tůmou a začali vystupovat živě.

O rok později došlo k významnému zlomu -sestavu posílil někdejší člen Sluníčka a Slunečního orchestru, švédský baskytarista Fredrik Janáček. V jeho osobě nalezl skladatel Bína rovněž vhodného textaře.

Shooba Dooba opět k dostání


Zatím poslední desku Mom z roku 2005 nahrála skupina s novým bubeníkem Martinem Vajglem. U příležitosti loňských narozenin vyšla reedice debutového alba Shooba Dooba, jehož původní náklad byl zcela vyprodán.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika