Once lze označit za jednu z největších filmových událostí roku. Už v lednu získal snímek na největším festivalu nezávislého filmu na světě Sundance Cenu diváků v oblasti dramatické tvorby. Před několika dny navíc Asociace losangeleských filmových kritiků ocenila Hansarda a Irglovou za nejlepší hudbu. Nemluvě už o dvou nominacích na prestižní Grammy.

Snímek natočil čtyřiatřicetiletý rodák z Dublinu John Carney, jehož filmařská kariéra začala režírováním klipů pro Hansardovu kapelu The Frames. Producentka Martina Nilandová charakterizovala Once jako „současný muzikál, odehrávající se na ulicích Dublinu a vyprávějící o vztahu irského pouličního muzikanta a české imigrantky“.

Natáčení probíhalo vloni na přelomu zimy a jara. Zatímco Hansard měl již s natáčením zkušenosti (v roce 1991 zazářil ve snímku Alana Parkera Commitments), Irglová byla ve filmové branži naprostým nováčkem.

Romance sklidila nadšené ohlasy a pochvalně se o ní vyjádřil dokonce i režisér Steven Spielberg. „Jeden malý film s názvem Once mi dal tolik inspirace, že s ní vydržím celý další rok,“ svěřil se tvůrce Indiana Jonese a Jurského parku časopisu USA Today.

Hansard je v Olomouci mimořádně populární. Vloni zde dvakrát vyprodal Divadlo hudby a na začátku letošního roku zaplnil čajovnu Kratochvíle, kde se uskutečnila výstava jeho fotografií doprovozená koncertem.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika