Olomouckým divákům se tak poprvé představí významný polský divadelní a filmový režisér Andrzej Celiński, který titul nastudoval s herci činoherního souboru. Děj dramatu uměleckého šéfa divadla GU na GU Klimáčka se odehrává v plicním sanatoriu vysoko v Tatrách. Matka- šamanka, která milovala jednoho z pacientů a po jeho smrti se zbláznila, drží své dvě dcery Marii a Sabinu v izolaci od okolního zkaženého světa. Dívky však zoufale touží poznat lásku a do jejich života posléze vstupuje hned několik mužů.

Moudrý text

"Když jsem si text poprvé přečetl, rozhodně jsem neměl chuť ho hned inscenovat. Připadal mi povrchní, skoro až komiksový a neviděl jsem v něm nic nového. Ale zaujala mě jeho forma blížící se magickému realismu. Došlo mi, že se jedná o velmi moudrý text. Myslím, že po Brechtovi a Ionescovi je Klimáček prvním dramatikem, který sděluje řadu zásadních věcí o rozkladu našeho světa. Navíc mám rád texty, v nichž se o vážných věcech vypráví s lehkostí a komikou," uvedl Celiński. Polský tvůrce se může pyšnit nominací na Oscara za dokument Děti z Leningradské a divadelnímu publiku je známý především díky vynikající inscenaci dramatu Martina Mc-Donagha Pán polštářů.

Klimáček patří ke kontroverzním autorům a v případě Marie Sabiny může konzervativní publikum zaskočit řada milostných erotických scén. Tvůrci však vysvětlují, že zdánlivě skandální motivy jsou zahaleny do fantazijní, pohádkové roviny. " Olomoucké publikum znám velmi dobře a rozhodně jsme se ho nesnažili nějak pobuřovat. Všechny erotické a sexuální prvky akcentujeme ve snové, symbolické poloze," vysvětlila Smejkalová a režisér ji doplnil: " Na divadle je vždycky problém inscenovat nahotu. Není to místo vhodné k doslovnosti a já rozhodně nechci nikoho šokovat," ujistil.

Na premiéru dorazí i autor

Tvůrci se soustředili na přesné obsazení jednotlivých rolí. Téměř měsíc jezdili do Olomouce na jednotlivá představení, aby si o hercích udělali vlastní představu. " Toužili jsme po tom ukázat herce mimo své škatulky, v kterých je mají zafixované diváci. U hlavních hrdinek se přímo nabízelo, aby hodnou Marii hrála Vladimíra Včelná a živočišnou Sabinu Lenka Ouhrabková. Jenže to nám přišlo prvoplánové a tak jsme obsazení obrátili," řekla Smejkalová.

Náročnou roli Matky ztvární Naděžda Chroboková, mužské party pak Ladislav Špiner či Miroslav Hruška. Viliam Klimáček je pověstný tím, že navštěvuje všechny premiéry svých inscenací a nejinak tomu bude i v Olomouci, kde se už držitel Ceny Alfréda Radoka stihl podívat na jednu ze zkoušek.