Na olomouckém jevišti však zněl méně slavný doprovod francouzského skladatele Julese Masseneta. Po více než tři čtvrtě roce od premiéry čeká inscenaci Martina Dubovice tuto neděli derniéra. Poslední představení začíná v 16 hodin.

Kontroverzní novela abbé Prévosta z roku 1731 pojednává o šestnáctileté dívce, která v Paříži poznává velký svět a rozhoduje se mezi upřímnou láskou rytíře des Grieux a přepychovým životem po boku majetnického Duvala.

Nešťastný osud Manon je u nás známý především díky veršovanému dramatu Vítězslava Nezvala a zmíněné Pucciniho opeře.

„Jeho dílo je nesmírně efektní, ale v podstatě jde jen o ukřičenou italskou operu. Massenetův titul v sobě naopak nese všechnu tu noblesu, kterou známe z francouzských historických filmů. Není v něm nic falešného. Osobně považuji Manon za nesmírně niterné a emocionálně bohaté dílo,“ vyznal se režisér Dubovic.

Opera o pěti aktech a šesti obrazech měla premiéru v lednu 1884. V Olomouci byla dosud uvedena pouze třikrát, naposledy přitom před šestnácti lety. Jedním z důvodů je bezesporu její vysoká náročnost, a to jak pro zpěváky, tak pro orchestr.

„Zpěváci k ní přistupovali s velkou úctou. Jak postupně pronikali do svých rolí, začali zjišťovat, že jejich party jsou čím dál tím těžší. Ale zvládli to velmi dobře a doufám, že jejich výkon měl u diváků patřičnou odezvu. Především sóloví zpěváci prokázali své vysoké kvality,“ zhodnotil dirigent Miloslav Oswald.

Návštěvníci divadla mají v neděli poslední možnost prohlédnout si výpravu jednoho z nejvýznamnějších českých scénografů a výtvarníků Alexandra Babraje, který předčasně zemřel loni v červnu - jen pár dní po olomoucké premiéře.

„Domluvili jsme se na tom, aby scéna byla co nejjednodušší a nestrhávala na sebe pozornost. Životní příběh Manon je symbolizovaný kočárem dominujícím čisté scéně. Tento kočár v úvodu veze hlavní hrdinku vstříc šťastné budoucnosti a postupně se rozpadá stejně jako její sny,“ přiblížil režisér. Dlouholetý šéf výpravy Národního divadla moravskoslezského je podepsaný i pod další inscenací MDO, baletem The Beatles & Queen.