Dvaadvacátý díl festivalu Zahrada zaplní Náměšť na Hané ve dnech od 1. do 4. července.

„Hlavně jsme rádi, že se letošní ročník vůbec uskuteční. Stále silnější ozvěny krize už způsobily, že se řada festivalů konat nebude. Nám se to nakonec znovu podařilo. Zahrada přežila a dokonce se jí začíná dařit i lépe,“ okomentoval dramaturg festivalu Michal Jupp Konečný.

Jedna z největších hudebních akcí u nás o sobě dá tradičně vědět nejprve v rámci Předzahrad, které odehrají několik koncertů v Lipníku nad Bečvou, ve Šternberku a v Olomouci.

Samotný festival potom začne 1. července v Náměšti na Hané a jako vždy se rozprostře nedaleko zámku, kde bude kolem sto padesáti kapel hrát na čtyřech scénách.

„První den tu od 18 hodin zahrají kapely Navostro nebo Bezefšeho. Závěr večera bude ale patřit Vlastu Redlovi a jeho nové skupině, kterou tvoří špičkoví čeští i slovenští hudebníci. Vlasta Redl je po delším odpočinku plný energie a také vydal knihu, kterou na Zahradě pokřtí,“ popsal Konečný.

Další festivalové dny se ponesou v tradičním duchu. V deset hodin se rozehrají tři scény, večer potom ta největší v amfiteátru, který se v minulém roce dočkal rekonstrukce. Dvacátá druhá Zahrada má také dva nováčky, kterými jsou Tomáš Klus a skupina Sto zvířat.

„Jsme rádi, že k nám zavítají. Osobně se také těším na americkou skupinu ETSU Old Time Band. Je to formace mladých studentů fakulty etnografie, kteří se věnují historickému pojetí lidové hudby. Mají to chytře zaranžované,“ uvedl Konečný.

Hradišťan a Robert Křesťan

Návštěvníci nepřijdou ani o kvalitní českou hudbu, s níž na festival poněkolikáté přijíždí Žalman a spol., Peter Lipa, Hradišťan, AG Flek, Cop, Robert Křesťan a Druhá tráva, Žamboši, Jablkoň, duo Beňa & Ptaszek nebo formace Bluesberry, která letos slaví 100 let, tedy 40 let od vzniku kapely a 60 let kapelníka Petara Introviče.

Po delší době se na Zahradě objeví i Jan Nedvěd.

„Návštěvníky určitě roztancují skupiny Fleret, Happy to Meet nebo bubenická smršť Jumping Drums,“ doplnil Konečný.

Dvě stě kapel a sólistů letos bojovalo o to objevit se na festivalových programech a pokusit se získat takzveného Krtka, tedy hlavní cenu festivalu.

„V soutěži o Krtky jsme vybrali osmadvacet titulů a další kapely byly pozvány také mimo hlavní soutěž.

„Letos si v Náměšti zahrajeme už potřetí, tentokrát nesoutěžně. Velmi si vážíme toho, že nás pořadatelé opět pozvali. Zahrada je pro nás vrcholem letní sezony a akce, jak se říká, ‚na srdíčko‘,“ uvedla Zuzana Mimrová, zpěvačka olomoucké kapely Bujabéza, která také prošla konkursem Zahrady.

Ohrazené tábořiště

Festival letos přichází i s jednou novinkou – bude důrazněji ohraničený.

„Chceme trochu zlepšit prostředí a oddělit festival od těch, kteří se přijedou opít někam, kde se něco děje. Teď bude ohrazené i tábořiště a bude tam mnohem větší klid,“ vysvětlil Konečný.

Příznivci folkrocku, rocku, country, bluegrassu, trampských písní, blues, world music, keltské hudby, spirituálů a i folkloru seženou vstupenky na jednotlivé dny i na celý festival. Lístky lze koupit i na místě.