Loňské ročníky byly věnovány významným výročím sametové revoluce, srpnu roku 1968 či vzniku Charty 77.

Nyní se akce zaměřila na tři menší jubilea – dvousté výroční narození Karla Hynka Máchy, sto let od narození Jindřicha Chalupeckého a pětasedmdesátiny Karla a Jana Saudkových.

Připomínce Chalupeckého a Saudkových se věnuje Galerie Mona Lisa, kde prodejní expozice fotografií Jana Saudka začala už na začátku května.

„Na ni navážeme prvního července vernisáží výstavy kreseb, obrazů i tisků Karla Saudka,“ řekl pořadatel akce Libor Gronský s tím, že expoziční triptych uzavře na začátku září výstava s názvem 3x1 = David Černý, Lukáš Rittstein, František Skála.

„Tato tři vyznamná jména současné výtvarné scény spojuje vyznamenání Cenou Jindřicha Chalupeckého – ta má letos dvacet let od svého prvního udělení,“ uzavřel Gronský.

Hudební produkce začnou na začátku června a kromě stálého hosta, jakým už pár let je Iva Bittová, nabídne například recitál Xaviera Baumaxy, Jiřího Schmitzera nebo exkurzy na brněnskou alternativní hudební scénu s uskupením Kuzmich orchestra a Petrem Vášou.

Nabídku doplňují i šansoniérka Szidi Tobias a bratislavští Longital.

PROGRAM OLOMOUCKÉHO KULTURNÍHO LÉTA

Jedním z lákadel bude i koncert bubeníka Pavla Fajta a hudebníka a básníka v jednom Miroslava Waneka, kteří do Olomouce přijedou se svým osobitě pojatým projektem Máj.

Herecké výkony Ivany Chýlkové, Kryštofa Hádka či Jaroslava Satoranského přinese divadelní verze filmu Absolvent. Diváci se dočkají také reprízy inscenace Ucho v hlavních rolích s Ivanou Plíhalovou a Igorem Barešem.

Olomoucké kulturní léto má dlouhodobě, stejně jako ostatní kulturní akce, problém se sponzory a i letos se muselo spolehnout hlavně na grantové příspěvky.

„Deset programových bodů, které nabídnou výstavy, koncerty i divadelní představení, jsme mohli uspořádat díky penězům z města i Olomouckého kraje. Bez jejich finanční pomoci by to nešlo,“ uvedl pořadatel.

Ten již osmnáct let zve v rámci letního programu do Olomouce uznávané osobnosti. „Vzhledem k odlivu sponzorů je zatím nemyslitelné přivézt sem více zajímavých zahraničních umělců nejen ze Slovenska. Nápadů by byla spousta, ale peníze jsou omezené,“ doplnil.

Lístky seženou zájemci v předprodeji v Informačním centru Olomouc nebo na místě, program a další informace pak na webové stránce www.okl.info.