Na jednom pódiu tak síly spojí undergroundová legenda a jedna z nejúspěšnějších současných olomouckých kapel. A to hned dva večery po sobě.

Kapelu Plastic People Of the Universe asi netřeba představovat, Nylon Jail nakonec také ne. Ta první je symbolem nesmyslného stíhání a odporu ke komunistické moci.

Druhá zase ukazuje, že i hudební projekty z měst, jako je Olomouc mají šanci na úspěch, pokud nabídnou něco nového.

Nápad spojit dvě hudební formace se zrodil v hlavě zpěváka Nylon Jail Jiřího Jiráka.

„Před nějakou dobou jsem dělal koncert Plastiků v Topolanech, kde jsme si padli do oka. Po nějaké době jsme s Cipisem (majitel Ponorky, pozn. red.) vzpomínali na koncert Nylon Jail, který už v Hospodě U Musea proběhl a přemýšleli jsme, zda bychom neudělali něco dalšího. A v ten moment se to celé spojilo dohromady," objasňuje původ nápadu Jiří Jirák.

Základna Plastiků, nyní i pódium 

Zajímavé je, že Plastic People Of the Universe v Ponorce nikdy nehráli.

„Místo pro koncert se tak nějak nabízelo samo. Plastici a underground patří k sobě, tak stejně jako Plastici a Ponorka. Byla to jejich základna, když pobývali v Olomouci. A přestože tam byli jako doma a místo velmi dobře znají, nikdy tam žádný koncert nepořádali. Je to tedy celé takové spojení souvislostí," popisuje zpěvák Nylon Jail.

Co se samotných Nylon Jail týče, na koncertu bude k slyšení hned několik nových písní. S novým repertoárem se připravují i na letní koncerty.

„Zahrajeme pět nebo šest nových věcí. Celkově se aktuálně připravujeme na letní turné, což se na víkendovém koncertu jistě odrazí," vysvětluje Jiří Jirák. Během léta pak kapela plánuje objet okolo dvacítky velkých koncertů, zahraje třeba na festivalu Trutnoff.

Sobota vyprodaná, nedělní vstupenky jsou

O koncert obou kapel je ze strany publika velký zájem, po sobotním termínu se tak hudebníci rozhodli přidat ještě další, nedělní.

„Co se soboty týče, ta je vyprodaná. Na místě ještě bude okolo deseti lístků, přijít pro ně ale budou muset lidé opravdu včas," upozorňuje zpěvák.

Na neděli je však vstupenek stále dostatek. „Na nedělní koncert jsou lístky stále k dispozici, takže kdo bude mít zájem, určitě se dostane,"dodává jiří Jirák.

Samotná akce pak v Ponorce začíná v sobotu i v neděli o půl osmé. Již zmíněné vstupenky jsou k mání na baru hospody, v předprodeji za 250, na místě pak za rovných 300 korun.

Plastic People of The UniversePlastic People of the Universe s Vratislavem Brabencem Legendární kapela založená v roce 1968 je známá především svým odmítavým přístupem k tehdejším režimním nařízením. Ten přivedl několik jejích členů dokonce do vězení.

Protest proti tomu dal vzniknout iniciativě Charta 77, kterou následně podepsala řada osobností.

Za pomocí a podporou pronásledované kapely stál kromě jiných i Václav Havel.

I přes problémy s komunistickou mocí se kapela nikdy nepasovala do pozice protirežimních aktivistů. Podle jejích vlastních slov chtěla jen svobodně hrát svou hudbu.

Nylon JailNylon JailOlomouckou skupinu Nylon Jail je těžké vměstnat do jakýchkoli žánrových vymezení.

Od svého založení v roce 2012 kapela mísí staré klasické prvky s moderními a akustiku s elektronikou.

Velký důraz kladou Nylon Jail i na svou vizuální prezentaci, ať už jde o videa, živá vystoupení nebo třeba přebal poslední desky My Heart Soars Like a Hawk.

Za dobu svého působení už kapela stihla objet celou řadu klubů i letních festivalů. Slyšet ji mohli návštěvníci Rock For People, Colors of Ostrava nebo United Islands.

Ponorka (Hospoda U Musea)Filip Topol v PonorcePokud se nějaké místo v Olomouci dá nazvat opravdovým undergroundem, pak je to právě Ponorka.

Hospoda, která je už desetiletí domovem umělcům a všem ostatním lidem, pohlížejícím na svět tak trochu z jiné perspektivy.

Po celou dobu její existence se tu pořádají koncerty a autorské čtení zavedených i méně známých autorů, své básně tu četli třeba Jiří Hásek Krchovský nebo Ivan Martin Jirous.

Veronika Vimmerová