Hru Láska a peníze současného britského dramatika Dennise Kellyho nastudovali herci pod taktovkou režiséra Mikoláše Tyce.

„Hra prostřednictvím silného a rafinovaně komponovaného příběhu pojednává o tom, jak dnes lidé zápasí se svými životními hodnotami a jak obtížné je rozhodnout se, zda prioritou je láska, či majetek," uvedl režisér, který působil v českobudějovickém Jihočeském divadle nebo brněnském Buranteatru.

Hlavními hrdiny nové inscenace jsou David a Jess, mladý manželský pár, který trápí dluhy, zapříčiněné Jessinou zálibou v nakupování. David si ve snaze vyřešit zapeklitou situaci najde lukrativnější zaměstnání, v němž musí snášet ponižování od své nadřízené, která byla dříve jeho láskou.

„Příběh manželské dvojice není vyprávěný chronologicky. Začínáme tím, co se stalo úplně na konci, a vracíme se na začátek. Každá situace přidává střípek do mozaiky osudů Davida a Jess. Příběh se tak zajímavě vrství a nabízí komplexnější obraz dnešní společnosti," popsal Mikoláš Tyc.

Postavu Davida ztvární Jiří Suchý z Tábora.

„Současná dramatika mě baví a zajímá, takže první seznámení s textem bylo příjemné. Kellyho hra je zrcadlem doby. Toho, jak se chováme, jak mluvíme. Hlavní postavy řeší stejné problémy jako většina z nás hypotéka, dluhy, podvodné smlouvy. Postava Davida je mnohovrstevnatá a nejednoznačná," přiblížil Suchý.

Manželku Jess si zahraje Lenka Kočišová, jako rodičovský pár vystoupí Ivana Plíhalová a Jaroslav Krejčí, v roli Davidovy bývalé partnerky Val se představí Tereza Richtrová.

Hru ze současné Velké Británie plnou hovorových výrazů označuje tvůrčí tým jako mrazivou komedii.

„Humor je občas černý, ale pokud na to divák přistoupí, bude se velmi dobře bavit. Jednotlivé situace jsou totiž napsané jako komediální skeče," upřesnil Mikoláš Tyc.

V pátek se také uskuteční oficiální představení kalendáře Moravského divadla Olomouc pro rok 2013. Vernisáž začíná v 18 hodin ve foyer divadla za účasti autorky fotografií Kláry Klepáčkové.

Kristýna Kovaříková