Provoz v olomouckých kulturních institucích bude totiž omezený jen minimálně a někde navíc na návštěvníky čeká i příjemný dárek v podobě volného vstupu. Vánoční návštěvu Muzea moderního umění (MMO) a Arcidiecézního muzea by neměli zmeškat především ti, kdo ještě neviděli výstavu děl dlouholeté pedagožky na Univerzitě Palackého Dany Puchnarové či mimořádný projekt Od Hollara k Beyusovi představující šest desítek kreseb a grafik ze sbírky Dómského muzea ve Vídni. Jsou mezi nimi přitom i díla Picassa, Schieleho, Klimta, Kokoschky či Matisse. Obě expozice končí v neděli 30. prosince.

Op-art nebo andělé?


Největším lákadlem k cestě do MMO je však bezesporu mimořádně úspěšná výstava maďarského výtvarníka a zakladatele op-artu Victora Vasarelyho. „Bezmála stovku exponátů si během jednoho měsíce už stihlo prohlédnout více než sedm tisíc lidí,“ uvedl mluvčí muzea Petr Bielesz a současně upozornil, že expozice je neustále doplňovaná novými zajímavostmi.

„Návštěvníci mohou zhlédnout čtyřicetiminutový dokument o Vasarelym z archivu jeho vnuka Pierra Vasarelyho nebo si poskládat puzzle podle tapisérií a grafik,“ dodal. Objekty Muzea umění Olomouc budou o vánočních svátcích otevřeny od 25. do 30. prosince, přičemž 25., 26. a 30. prosince je vstup volný. Naopak zavřeno bude 23., 24., 31. prosince a 1. ledna.

Komu se bude chtít za kulturou vyrazit i na Štědrý den a na Silvestra, může zamířit do Vlastivědného muzea (VMO). Čekají zde na něj tematické výstavy Vánoční pohádka a Andělé a ti druzí.

„Vzhledem k nadšenému ohlasu návštěvníků navíc semilský výtvarník Vladimír Kubík připravil v atriu našeho muzea další neobvyklý betlém,“ doplnila mluvčí Renata Fifková. Po oba dva dny je muzeum otevřeno od 10 do 13 hodin, ve dnech 26. - 30. prosince od 10 do 17 hodin. Budova zůstane zavřená pouze na Boží hod 25. prosince.

Tradičně v provozu zůstává během Vánoc také Moravské divadlo. Milovníci činohry a operety si však mohou vybrat pouze z představení Dámský krejčí, Romeo a Julie a Moliere, které budou uvedeny od 25. do 27. prosince.

Tituly ve zbývajících dnech (opereta Král tuláků, další repríza komedie Dámský krejčí a muzikál Hello, Dolly!) jsou již beznadějně vyprodané. „Rozhodně není zvykem, aby na inscenace v závěru roku už nezbyly žádné lístky. Letos je to dáno tím, že se jedná o silné tituly, o které měli diváci zájem v průběhu celého roku,“ přiblížila mluvčí divadla Pavla Bergmannová.

Hororový konec roku


Ti, kterým nebude vyhovovat nabídka filmů v televizi, najdou alternativu v olomouckém CineStaru. Už nyní si mohou vybrat z nabídky českých snímků (Václav, Gympl, Poslední plavky, Chyťte doktora), případně zajít s dětmi na animované komedie Ratatouille a Pan Včelka.

Na Štedrý den multikino nepromítá, po obou vánočních svátcích pak diváky čeká hororová nadílka v podobě pokračování Vetřelec vs. Predátor 2 a remakeu Halloween, ale také pohádková Říše hraček či Zlatý kompas.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika