Moravské divadlo Olomouc se rozhodlo v předvánočním čase potěšit dospělé i dětské publikum. Tomu prvnímu je určena sobotní repríza úspěšného titulu Muzikálový večer, který spojil sólisty ze souboru opery a operety se členy činohry a baletu.

„Lidé se v průběhu pořadu setkají s melodiemi, které většinou dobře znají. Dramaturgie zohledňuje historický vývoj muzikálu, ale nejde o nějaký didaktický přístup. Zkušenost diváka by měla být bezprostřední,“ uvedl režisér Roman Groszmann.

V neděli je pak na programu repríza operety Král tulák o životních osudech básníka Françoise Villona. Děti, které mají už v pondělí prázdniny, mohou zavítat na pohádkový balet Petra Iljiče Čajkovského Louskáček.

Náročný projekt připravil uznávaný choreograf Robert Balogh ve spolupráci s Baletním studiem při Moravském divadle. Na jevišti se střídají dětští tanečníci ve věku od čtyř do šestnácti let.

Příjemnou atmosféru navodí také nedělní představení Vánoční příběh, s nímž do Divadla Tramtarie přijede vedoucí literárně dramatického oboru na prostějovské Základní umělecké škole Jana Turčanová.

„Jde o interaktivní představení, během něhož se děti často zapojují do děje. Pohádku o narození Ježíška doprovází několik písniček,“ přiblížila ředitelka Tramtarie Petra Němečková.

Od klasiky ke koledám a swingu

Děti mají významnou roli také ve vánočním pořadu Moravské filharmonie.

„V rámci tradičních nedělních matiné v sále Reduta jsme tentokrát připravili mimořádný koncert, na kterém nebudou hrát filharmonici, ale talentovaní dětští hudebníci ze základních uměleckých škol Iši Krejčího a Žerotín. Zazní skladby barokních a klasicistních autorů a rovněž Dětská symfonie od Leopolda Mozarta,“ prozradil ředitel Moravské filharmonie Vladislav Kvapil.

Nejkrásnější české a moravské koledy připomene v neděli v besedním sále Muzea umění členka souboru opery a operety Moravského divadla Lea Vítková.

Již tradiční předvánoční koncert absolvuje ve stejný den v sále Reduty zpěvák, herec a tanečník Ondřej Havelka. Fanoušci swingu a jazzu dvacátých a třicátých let minulého století se mohou těšit na nový program nazvaný Zavřete oči, přicházíme.

Na Ladu už jen o víkendu

Jako pomyslný předvánoční bonbonek označilo vedení olomouckého Muzea moderního umění výstavu obrazů Josefa Lady.

„Rodáka z Hrusic známe z dětských knih a také ilustrací Haškova Švejka, kreslených filmů, kalendářů, ale neměli jsme zatím možnost vidět pravou podobu jeho tvorby. Je skoro paradoxem, že navzdory slávě jeho jména zná originální díla jen málokdo. Doufáme, že tato výstava přispěje k nápravě,“ svěřil se autor koncepce výstavy Lev Pavluch.

Možnosti prohlédnout si Ladovy originály využilo hned první týden po zahájení expozice více než dva tisíce lidí. Pokud se však na prezentaci necelých dvou stovek obrazů a kreseb chcete vypravit ještě před svátky, máte už příležitost jen o víkendu. Poté má muzeum až do středy 24. prosince zavřeno.

Kulturní tipy před Štědrým dnem

Sobota
19.00 Moravské divadlo
Muzikálový večer

Neděle
10.30 Reduta
Vánoční setkání Děti dětem

15.00 Kašpárkova říše (Slovanský dům)
O Smolíčkovi

16.00 Divadlo Tramtarie
Jana Turčanová: Vánoční příběh

18.30 Muzeum moderního umění
Zpíváme koledy

19.00 Reduta
Ondřej Havelka a Melody Makers

Pondělí
10.00 Moravské divadlo
Louskáček