Přehlídku, mapující to nejlepší ze současné středoevropské kultury, bude od úterý 11. do soboty 15. listopadu hostit Umělecké centrum Univerzity Palackého a Jazz Tibet Club.

Mezi pozvanými hosty je pražské Švandovo divadlo, ústecké Činoherní studio nebo uznávaná jazzová formace RGG Trio. Vstupenky na jednotlivá představení a projekce lze zakoupit již nyní v Informačním centru v podloubí radnice.

„Název festivalu vystihuje jeho podstatu. Česká republika je pomyslnou křižovatkou, kde se domácí umělci střetávají s kolegy z Polska, Německa, Rakouska, Slovenska a Maďarska. Oslovili jsme takové interprety a tvůrce, kteří u nás nejsou příliš známí, ale v zahraničí si ve svém oboru již vydobyli výsadní postavení, případně nepatří do hlavního proudu kultury. Ústředním leitmotivem jubilejního pátého ročníku se stalo téma lásky a jejích různých podob,“ vysvětlila dramaturgyně Pavla Bergmannová.

V rámci slavnostního zahájení festivalu se v úterý 11. listopadu 2008 představí vynikající polské divadlo Kompania Doomsday se svým jazykově bezbariérovým zpracováním biblického příběhu Salome. Do Olomouce dále zavítá Švandovo divadlo s inscenací hry Dorotka nebo Činoherní studio s „road kabaretem“ Jak jsem se učila řídit.

Filmová část festivalu nabídne snímky z Německa, Maďarska a Slovenska. „Své snímky v Olomouci osobně uvede maďarský režisér Guyla Nemes, podařilo se nám zajistit i projekci na Oscara nominovaného slovenského filmu Slepé lásky,“ upozornila Bergmannová.

Křižovatky pořádá občanské sdružení CROSSART, hlavními partnery letošního ročníku jsou Ministerstvo kultury České republiky, Olomoucký kraj a statutární město Olomouc.