Přehlídku mapující to nejlepší ze současné středoevropské kultury bude od úterý 11. do soboty 15. listopadu hostit Umělecké centrum Univerzity Palackého a Jazz Tibet Club. Ústřední motto přehlídky – Láska a její podoby – zhmotní představení Švandova divadla nebo Činoherního studia z Ústí nad Labem a filmové projekce maďarských, německých a slovenských tvůrců.

„Název festivalu vystihuje jeho podstatu. Česká republika je pomyslnou křižovatkou, kde se domácí umělci střetávají s kolegy z Polska, Německa, Rakouska, Slovenska a Maďarska. Oslovili jsme takové interprety a tvůrce, kteří u nás nejsou příliš známí, ale v zahraničí si ve svém oboru již vydobyli výsadní postavení, případně nepatří do hlavního proudu kultury,“ přiblížila programová ředitelka Pavla Bergmannová.

Jazykově bezbariérová Salome

Letošnímu programu dominují divadelní představení.

„Podařilo se nám zajistit účast zajímavých souborů, přičemž jsme hledali taková divadla a inscenace, které se hodí do komorních prostor, v nichž festival pořádáme. O zahájení se postará Kompania Doomsday z polského Białystoku. Jejich jazykově bezbariérové představení Salome kombinuje moderní loutkářství, činohru a fyzické divadlo. Dalším hostem bude Švandovo divadlo s inscenací hry Dorotka, ověnčené Cenou Evalda Schorma. Činoherní studio přiveze netradiční kabaret Jak jsem se učila řídit o dospívající dívce, kterou zneužívá její strýc. Nezapomínáme ani na dětské publikum. Známý soubor Buchty a loutky uvede pohádku Žabák Valentýn,“ vyjmenovala Bergmannová.

Tradiční součástí přehlídky Křižovatky jsou filmové projekce. Organizátoři se tentokrát rozhodli věnovat vždy jeden den jednomu zástupci evropské kinematografie.

„Ve středu představíme tvorbu jednoho z nejzajímavějších současných maďarských režisérů Gyuly Nemese, čtvrtek patří slovenským filmům, především pak na Oscara nominovaným Slepým láskám, a v pátek nabídneme dva snímky od absolventů berlínské filmové školy,“ uvedla Bergmannová.

Hudební program na festivalu letos zastupuje pouze vystoupení jazzové formace RGG TRIO.

„Naplňujeme tak tradici pořádat alespoň jeden koncert s polským jazzem. Účast RGG TRIA nás obzvlášť těší, už dlouho jsme s nimi v kontaktu, ale zatím se nám nikdy nepodařilo dohodnout se na termínu. Jsme rádi, že to konečně vyšlo, a návštěvníci přehlídky tak mohou slyšet skutečně špičkové muzikanty, kteří nehrají žádné převzaté jazzové standardy a prezentují výhradně autorské skladby,“ popsal spoluorganizátor Pavel Peč.

Festival Křižovatky pořádá občanské sdružení Crossart. Rozpočet letošního ročníku činí 350 tisíc korun, přičemž významnou finanční podporu poskytly Ministerstvo kultury České republiky, Olomoucký kraj a Statutární město Olomouc. Vstupenky na jednotlivá představení a projekce lze zakoupit již nyní v Informačním centru v podloubí radnice.

výběr z programu

úterý 11. 11.
19.30 Kompania Doomsday – Salome (UC UP)

středa 12. 11.
17.30 Guyla Nemes (UC UP)
20.00 Švandovo divadlo – Dorotka (UC UP)

čtvrtek 13. 11.
19.00 Démoni (UC UP)
19.30 Činoherní studio – Jak jsem se učila řídit (UC UP)
21.00 Slepé lásky (UC UP)

pátek 14. 11.
17.30 Sedmé nebe (UC UP)
20.00 Prázdniny (UC UP)
20.00 RGG TRIO (JTC)

sobota 15. 11.
14.00 Buchty a Loutky – Žabák Valentýn (UC UP)

UC UP – Umělecké centrum Univerzity Palackého, JTC – Jazz Tibet Club