Mezi vzorky porota objevila jak výborné košty, tak i nepříliš povedené destiláty.

„Letos je mnohem větší počet přihlášených, takže se dá soudit, že se úroda vyvedla. Jsou tam dobré špendlíky, jablíčka, ale i švestky. Hrušky jsou letos slabší," okomentoval ještě v průběhu ochutnávek předseda hodnotící komise Ivan Metelka.

Nejvíce bodů nakonec od pětičlenné poroty posbírala dvaapadesátis­tupňová slivovice ze švestek, kterou přihlásil sám Ivan Metelka. Že by se jednalo o komplot, vyvrátil starosta Daskabátu, který košt moderoval.

„Všechny vzorky byly anonymní a panu Metelkovi patří titul krále oprávněně," vzkázal Luděk Melničuk k publiku, z něhož se ozývaly nespokojené hlasy. Druhé místo obsadil kalvádos paní Josefy Vágnerové z Dolního Újezdu.

„Pálili jsme úplně poprvé, v Oseku, je to čisté jablíčko. Z ceny mám radost," řekla držitelka druhého místa. Třetím nejlepším vzorkem se po dodatečném koštování stala meruňkovice Adély Valentové z Olomouce.

„Já překvapená nejsem. Vím, že ji mám moc dobrou, všichni mi ji chvílí," řekla sebevědomě žena, která si nechává vypálit zkvašené meruňky každým rokem.

„Kdo by to byl řekl. Bydlím u nemocnice a na zahradě mám sedm stromů, které jsou tak šedesát let staré," dodala s úsměvem.

Po vyhlášení výsledků jednotlivé soutěžní pálenky ochutnávali hosté, kterých se v sálu sešlo ke stovce.

Hostincem Na Hřišti manželů Václavíkových se kromě vůně ovocných destilátů valila také vůně zabijačkových specialit, vyrobených v řeznictví v Ústíně.