Václav Kožušník, ředitel Moravského divadla Olomouc

1. Co vám v oblasti divadla, filmu či hudby udělalo v letošním roce největší radost?
Opravdu velkou radost mám z úspěšných premiér našeho Moravského divadla a při pohledu na přelepku Vyprodáno na plakátech cítím uspokojení a hrdost nad výkony našich umělců. Na druhou stranu tato přelepka nedělá radost našim divákům, kteří mají ztíženou možnost tato představení zhlédnout, právě proto, že jsou vyprodány dlouho dopředu. Abych vyjmenoval aspoň některé inscenace – jde hlavně o baletní představení Královna Margot, Vrabčák z předměstí, Pokrevní bratři nebo Dalibor.

2. Co považujete za největší kulturní událost roku 2008 v Olomouci?
Na tuto otázku je těžké odpovědět jednoznačně. Z bohatého kulturního života Olomouce vyjmenuji alespoň ty události, které mě oslovily nejvíce: Mezinárodní festival Divadelní Flora 2008, Festival Dvořákova Olomouc, Varhanní festival, Festival duchovní hudby, Festival písní a mnohé další. Zde je na místě malá připomínka, že ne každé město, třeba i větší, než je Olomouc, se může pyšnit takovým množstvím kulturních akcí, které mají celorepublikový význam.

3. Těšíte se už nyní na nějakou kulturní akci v roce 2009?
Pokud se nám to podaří, a já pevně věřím, že ano, tak na konci divadelní sezony uvedeme nový festival, tentokrát baletní. A doufám, že nebude jen tento letošní, ale že tím založíme tradici pravidelných festivalů baletu tak, jako stejným způsobem vznikl festival Divadelní Flora.

4. Kde a jak budete trávit silvestra?
Silvestr pravidelně trávím se svou paní na chalupě v Beskydách. Společnost nám dělají naši domácí mazlíčci, kterými jsou pes a dvě kočky.