Moravské divadlo v Olomouci hru poprvé uvedlo v neděli na jevišti Divadla hudby.

Zájem o představení je obrovský, vyprodáno bylo nejen na nedělní premiéru, ale lístky už neseženete ani na příští dvě reprízy, které jsou na programu 8. ledna a 8. února.

V hlavních rolích se divákům představí Naděžda Chroboková-Tomicová a Vlasta Hartlová. Ztvárnily sestry Eržu a Gizelu, které nedokáží žít spolu, ale ani bez sebe.

Režie se ujal umělecký šéf činohry Roman Vencl, původní text společně s dramaturgyní Kristýnou Pleškovou výrazně upravil.

„Zeštíhlili jsme jej na téměř polovinu a zbavili se několika vedlejších postav, například manžela Eržiny dcery,“ prozradil. Podle Pleškové se děj olomoucké inscenace Kočičí hry soustředí na dvě hlavní roviny. Na vztah dvou sester a na milostný trojúhelník mezi Erži, její kamarádkou Pavlou a bývalým operním pěvcem Molnárem.


Pro Naděždu Chrobokovou-Tomicovou je to jedna z největších a nejtěžších rolí herecké kariéry.

„Role je nesmírně náročná nejen kvůli množství textu, ale i na udržení koncentrace a rozložení sil, aby herečka byla schopná zvládnout střídání tempa, energie, nálad a prostředí. Je to vlastně jeden dlouhý monolog, kdy Erži nesejde z jeviště, stále mluví a jen se střídají partneři a situace,“ netajila radost, ale i velký respekt a strach.

Její divadelní sestra Vlasta Hartlová se s Kočičí hrou setkala už během angažmá v Šumperku, do role se vrací skoro po 40 letech.

Eržinu dceru Ilonu ztvárnila nová členka olomoucké činohry Jana Posníková, bývalá členka Divadla Tramtarie.

V roli Pavly se objeví redaktorka Českého rozhlasu Olomouc Dita Vojnarová, jež v minulosti zanechala stopu i v Moravském divadle.

„Návrat je to krásný, s přijetím nabídky jsem dlouho neváhala. Naštěstí to mám z budovy rozhlasu do budovy divadla blízko, takže se rozloučím s posluchači ve vysílacím studiu a do 10 minut jsem v divadelní zkušebně,“ uvedla Vojnarová.

Na jevišti se také představí Jaroslav Krejčí coby operní pěvec a Věra Šindlářová v roli Eržiny sousedky Myšky.