Divadelníci za sebou mají už dvě autorská představení, ve kterých otevřeli témata společenských problémů, předsudků a mezilidského neporozumění.

„Nehrajeme pro krásu. Chceme, aby divák odcházel s otázkou v hlavě," říká o představeních režisér a vedoucí spolku Alexandr Dvořák. Herci si chtěli od těžkých témat, která zpracovávali v předchozích hrách, odpočinout, a proto se pustili do improvizace.

„Na Majáles tak půjdeme bez scénáře," prozradil s úsměvem principál.

Divadelní spolek existuje na Charitě Olomouc tři roky v podobě volnočasové aktivity pro klienty střediska Samaritán pro lidi bez domova. Lidé z ulice přicházejí do Úletu z přirozené lidské touhy dělat něco, co má smysl.

„Jejich denní režim bývá mnohdy velice tupý, vše se točí kolem otázek, kde seženu jídlo, kde budu spát. Tato stereotypní šeď se v divadle rozbíjí. Otevírá se tu možnost něco dokázat a být za to oceněn, třeba potleskem," sdělil vedoucí spolku. Na pravidelných zkouškách vznikají emočně náročné scény, ale i improvizace plné humoru a nadhledu.

„Když jsem v divadle, je mi vždy dobře. Venku to už takové není," uvedl jeden z herců. Po každém představení bývají herci Úletu otevřeni otázkám z publika.

„Snadno se rozvinou v rozhovor, během kterého padají předsudky a stereotypy související s problémem bezdomovectví," doplnil mluvčí olomoucké Charity Martin Rejšek.