Nyní se dánský princ znovu vrací na jeviště díky hostujícímu pražskému spolku Kašpar, který do Moravského divadla zavítá v pátek. Na představení, které začíná v 19 hodin, zbývá už jen několik posledních vstupenek.

Inscenaci nastudoval ředitel a jeden z kmenových režisérů souboru Jakub Špalek, známý široké veřejnosti také jako filmový herec (Šakalí léta, Jízda). Ideální podobu libreta přitom konzultoval s překladatelem a teatrologem Milanem Lukešem.

„Je nutné si uvědomit, že kdokoli na světě inscenuje Hamleta, nikdy neuvádí kompletní Shakespearův text. Hamlet totiž původně vyšel knižně se Shakespearovými poznámkami a doplňujícími texty a v celém rozsahu se nikdy nehrál. Krátce po autorově smrti vytvořili divadelníci verzi označovanou jako Ur-Hamlet. Milan Lukeš správně podotknul, že Hamlet je dobrá literatura a Ur-Hamlet dobrý divadelní text, takže jsme stáli před úkolem oba zdroje spojit a vytvořit třetí verzi. Příprava textu vznikala téměř rok,“ popsal Špalek.

Inscenace Hamlet měla premiéru v září 2005. Do titulní role obsadil režisér Špalek Petra Lněničku. Strýce Claudia, který zabil Hamletova otce, ztvární Jan Potměšil. Postavu princovy matky Gertrudy si zahraje Milena Steinmasslová. Hudební doprovod zkomponoval Petr Malásek.

Nezávislý divadelní spolek Kašpar vznikl v roce 1990 a působí v Divadle v Celetné. Špalek zde inscenoval již dvě inscenace podle Shakespearových předloh – Richard III. a Májový Shakespeare, která využívá postav a scén z her Sen noci svatojánské, Romeo a Julie či Othello. Zajímavostí je, že Kašpar má v repertoáru i inscenaci Claudius a Gertruda, popisující události, jež předcházely Shakespearovu Hamletovi.