„Nápad uspořádat tohle mamutí turné vznikl v loňském roce. Většina písniček pro nové album Mořská sůl byla už složená a s Romanem jsme vedli debatu o tom, jak obtížné je v dnešní době něco propagovat a zajistit, aby se muzika dostala k posluchačům. Roman navrhl uspořádat rekordní šňůru. Prohodil, že Kamelot hraje na koncertech o sto šet, a z toho pak vznikl název projektu,“ prozradila manažerka Lucie Kopáčková.

Část honoráře získá Klokánek

Skupina musí během sto šesti dní zvládnout odehrát stovku koncertů v Čechách, na Moravě a Slovensku. „Celé turné bude pečlivě monitorovat agentura Dobrý den z Pelhřimova, která má Českou knihu rekordů pod svými křídly. Aby turné přineslo co největší užitek, rozhodli se navíc členové kapely věnovat část honoráře Fondu ohrožených dětí a podpořit projekt Klokánek,“ uvedla Kopáčková.

Série odstartovala minulé pondělí v Brně, v této chvíli už má Kamelot za sebou první desítku koncertů. „Zatím převládá euforie a radost z toho, že se fanouškům líbí písničky z nové desky. Energii dodává členům skupiny také skutečnost, že většina sálů byla vyprodaná,“ přiblížila manažerka.

Brněnský Kamelot existuje již od roku 1982 a album Mořská sůl je dvacáté v pořadí. O hudbu a texty ke všem písním se jako obvykle postaral frontman kapely Horký. Jediným hostem na desce je legendární písničkář Wabi Daněk. Nové skladby tvoří rovněž základ aktuálního koncertního repertoáru.

„Dříve hrál Kamelot z nových alb většinou čtyři pět skladeb a zbytek tvořily starší a prověřené hitovky. Nyní je to naopak a Mořská sůl zazní na koncertu v kompletní podobě. Je to možná riskantní tah, ale odezva je zatím více než dobrá,“ svěřila se Kopáčková.

Náročné turné skončí v červnu

Kamelot bude na pódiu prakticky denně až do 14. června, kdy šňůra O 106 skončí vystoupením v Kostelci u Kyjova. „Je možné, že v průběhu turné dojde k proměně repertoáru, aby kapela nehrála sto dní pořád to samé. O playlistu debatují členové kapely vždy těsně před koncertem, záleží na náladě a publiku. Rozhodně ale neplánujeme ubrat počet nových písní,“ dodala Kopáčková.

Kvarteto ve složení Roman Horký (zpěv, kytara), Viktor Porkristl (kytara, zpěv), Pavel Plch (bicí, zpěv) a Jiří Meisner (baskytara) se během příštích tří měsíců zastaví také v dalších městech Olomouckého kraje - Hranicích na Moravě, Zábřehu a Jeseníku.

„Ve zdolání rekordu nám mohou zabránit nemoci, trochu strach mám i z množství ježdění, protože situace na našich cestách není nejlepší. Obavy bych mohl mít také z alkoholu, ale to se dá ukočírovat,“ svěřil se Horký.