Kapela se v Olomouci představila před pár týdny na festivalu Dvořákova Olomouc a dnes sem zavítá znovu, tentokrát jako host Dnů zdravotně postižených na Výstavišti Flora. Vstupné na akci začínající v 15 hodin je přitom zdarma.

Rozhovor

Dnes vystoupíte na olomouckém Výstavišti Flora. Na co se mohou fanoušci těšit? Půjde o průřez dosavadní tvorbou? Můžete prozradit třeba některé skladby, které plánujete zahrát?
Půjde o výběr písní, který bude ovlivněn prostředím a také letním časem, ve kterém se nacházíme.

V Olomouci jste se nedávno představil s projektem Chvění na festivalu Dvořákova Olomouc. Můžete vznik projektu přiblížit a zhodnotit spolupráci s Moravskou filharmonií?
Suita dialogů Chvění vznikla z popudu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, od kterého jsem dostal nabídku vytvořit pro ně celovečerní program. Předpremiéra byla na Smetanově Litomyšli a premiéra pak v Obecním domě v Praze v roce 2006 pod taktovkou Petra Altrichtera. Od té doby už jsme hráli Chvění s několika symfonickými tělesy, například s Filharmonií Brno, Pražskou komorní filharmonií a také Moravskou filharmonií Olomouc, která v této konkurenci obstála na výbornou. V této spolupráci budeme pokračovat a moc se na ni těším.

Projekt Chvění vyšel i na cédéčku, k jehož nahrávání jste přizval olomoucké Jumping Drums. Jak tenhle nápad vznikl, znal jste lídra kapely Ivo Batouška už dlouho?
Se skupinou Jumping Drums jsem počítal v projektu od začátku, stejně jako s dalšími hosty, například hrdelními alikvotními zpěváky z Altaje. Iva Batouška i jeho skupinu znám a sleduji několik let a nejednou jsme si spolu zahráli na různých festivalech. Je to radost.

V červenci k nám zavítáte znovu, tentokrát na festival Zahrada. Jak jej hodnotíte v kontextu dalších festivalů, kterých se pravidelně účastníte?
Zahrada má svoji samostatnou a velkou historii, hlavně díky dlouholetému kormidelníkovi Michalu Konečnému. Je to festival ojedinělý svou šíří záběru, svou dramaturgií a v neposlední řadě také výchovným dopadem na začínající skupiny.

Velmi často koncertujete, třeba v červenci máte během čtrnácti dnů jedenáct vystoupení. Jak tenhle zápřah zvládáte, kde berete energii?
Tuto otázku si taky občas kladu. Myslím, že to funguje na základě vzájemně předávaných energií mezi účinkujícími a diváky. My něco dáváme posluchačům a oni nám to vracejí svým ohlasem.

Budete mít vůbec v létě čas na dovolenou? Pokud ano, kam se chystáte?
Čas na letní dovolenou máme v Hradišťanu dlouhodobě rezervovaný a v mém případě to bude rodinná dovolená s manželkou a dětmi.

Letos uplyne třicet let od chvíle, kdy jste stanul v čele Hradišťanu. Proběhly už nějaké oslavy?
Myslím, že oslavovat není třeba. Cítím se být běžcem na dlouhou trať, který se nechce ohlížet, ale spíš se dívat, kolik toho má ještě před sebou.