Jakými ozdobami zkrášlují vánoční stromky v Rakousku, Německu, Itálii, Holandsku, Norsku, Švédsku nebo Rusku? Na to odpoví výstava Skleněná inspirace Vánoce v zahraniční, kterou zájemci najdou ve druhém patře Vlastivědného muzea Olomouc.

„Cílem výstavy je představit vánoční zvyky některých evropských zemí. Prezentovány tu jsou kolekce vánočních ozdob předních českých výrobců, které naši designéři vytvořili pro zahraniční zákazníky,“ okomentovala výstavu její autorka Veronika Hrbáčková.

Nechybí tu ani ozdoby na téma Egypt, které se dovážejí do Spojených států amerických.

„Myslím, že nabídneme něco, co se běžně nevidí. Budu moc rád, když se podobný typ výstav rozšíří,“ uvedl ředitel Břetislav Holásek.

Muzeum však ukáže nejen kouzlo vánočních stromků a jejich ozdob. Malí i ti větší návštěvníci poznají také to, kdo v jiných zemích obdarovává vánočními dárky.

„Známe samozřejmě Ježíška, Santu Clause či dědu Mráze. Na výstavě jsou ale k vidění i skandinávští skřítci, holandský Sinter Klaas nebo Befana, což je čarodějnice, která může mít dobrou i zlou podobu, a znají ji především ve střední a zčásti i severní Itálii,“ vysvětlila Hrbáčková.

Jednotliví „ježíškové“ tu jsou vyobrazeni i na téměř sto fotografiích. Součástí Skleněné inspirace je také několik keramických andělů výtvarníka Tomáše Kubíčka.

Výtvarné dílny

Výstava tu zůstane do 8. ledna a ještě více by ji měly zpestřit výtvarné dílny. Ta první se jmenuje Andělská a otevře se 7. prosince. Tentokrát si účastníci dílny budou vytvářet z přírodního i recyklovaného materiálu ochránce domova a rodinného krbu.

O týden později se další dílna soustředí na výrobu růžence. Podrobnosti o všech výtvarných dílnách najdou zájemci na www.vmo.cz. Jejich kapacita je omezena a je třeba se na ně hlásit předem na adrese vmodetem@email.cz.