Letošní jarní část se rozjíždí 5. února v Českých Budějovicích, v Olomouci pak série odstartuje 13. února koncertem českého kvintetu Jazz Mistake. K tradičnímu pořadateli koncertů, Jazz Tibet Clubu, navíc na podzim přibude také Divadlo hudby.

„Je tady mnoho zajímavých tváří, které se snažíme prosadit na celostátní úrovni. Mladá, nastupující generace cítí jazz trochu jinak než jejich předchůdci a právě nyní nastal čas dostat jejich zajímavou a navíc většinou též původní tvorbu k českému posluchači,“ uvedl Jiří Švéda z pořádající agentury Art Brno a dodává: „Mimo Prahu se jazz hraje dost nárazově. Jedná se především o jazzové festivaly. Snahy o pravidelné klubové hraní nenaráží ani tak na nezájem publika jako na nedostatečné finanční zajištění lokálních koncertních sezon. Do regionů se tak oproti Praze dostávají mnohem obtížněji i zahraniční jazzmani,“ zdůraznil Švéda.

Pro jarní část vybrali organizátoři celkem osm kapel z České republiky, Slovenska, Polska a Švýcarska, které od začátku února do konce května zavítají postupně do Brna, Olomouce, Českých Budějovic, Českého Krumlova, Frýdku-Místku, Hradce Králové, Jihlavy, Liberce, Opavy, Pardubic, Plzně, Prachatic a Svitav.

„Kapely mě často oslovují samy, případně se podívám na jejich internetové stránky a vyžádám si demonahrávky. Chci, aby dramaturgie byla pestrá, od instrumentálního jazzu přes vokální až k míšení žánrů. Co se týče aktuální nabídky, vždycky doporučuji zahraniční formace, v tomto případě švýcarské OUA Trio a polské RGG Jazz trio. Z domácích kapel byste si neměli nechat ujít Bucinatores, což je alespoň pro mě malé zjevení na domácí scéně. Tomu, co hrají, soukromě říkám jazzová dechovka,“ přiblížil Švéda.

Špičkový jazz aspoň jednou za měsíc

Koncertní sérii bude i letos hostit olomoucký Jazz Tibet Club. „Celý projekt jsem jen uvítal, protože jakákoliv podpora tohoto menšinového žánru je velmi příjemná,“ zhodnotil šéf klubu Ervin Schleser, který se o část programu podělí s Divadlem hudby (DH). „Chceme každý měsíc zařadit do programu špičkový jazz, a využili jsme proto nabídky pana Švédy. Na podzim se tak návštěvníci divadla můžou těšit na vystoupení Josefa Vejvody nebo slovenského AMC Tria,“ prozradil dramaturg DH Alexandr Jeništa.

Více informací o programu a účinkujících naleznete na internetových stránkách www.jazzdoregionu.cz.