Koncert předních osobností současného českého jazzu začíná v 19.30 hodin.

„Na loňském festivalu poezie Slova bez hranic jsem se setkal s klavíristou Markem Novotným a nabídl mu, jestli by si nechtěl v dohledné době zahrát v Divadle hudby. Prozradil mi, že právě dává dohromady nový projekt s Ridinou a také se špičkovým kontrabasistou Petrem Tichým. Meander jazz Quintet tak čeká olomoucká premiéra a návštěvníci se můžou těšit na autorské kompozice, které naživo představí kromě zmíněných hudebníků ještě německý bubeník Demian Kappenstein a saxofonista Marcel Bárta,“ přiblížil dramaturg DH Alexandr Jeništa.

Přestože lídrem kapely je Novotný, největší pozornost na sebe zřejmě strhne Ridina Ahmed.

Třiatřicetiletá rodačka z Prahy má po otci súdánský původ, po matce napůl český a napůl ruský židovský. Do svých čtyř let žila v Čechách a poté deset let v největším alžírském přístavu Oran

. Do české hudební scény výrazněji zasáhla v roce 2001 jako hlavní vokalistka na albu Tomáše „Floexe“ Dvořáka Pocustone a posléze i jako host na živých vystoupeních projektu Floex u nás a v Evropě. Zajímavostí je, že už díky Dvořákovi se také setkala s kontrabasistou Tichým, s nímž nyní vystupuje v Meander Jazz Quintetu.

„Ridina je nepřehlédnutelná individualita naší současné pěvecké scény, již známe dosud spíše ze sólových vystoupení. Pro svůj letošní druhý pražský koncert si ji ke spolupráci přizval i virtuos v práci s hlasem Bobby McFerrin,“ upozornil Jeništa.

Zpěvačka, která v květnu 2006 vydala debutové album Hlasem, by se měla znovu objevit na připravované druhé desce se značkou Floex.

Ridinu zajímají možnosti hlasu jako sólového, nedoprovázeného nástroje.

„Zpěv podle mého názoru zdaleka není jen o technice, tedy aspoň ten zpěv, který něco sděluje. Technicky správná práce s hlasem je nezbytná, jestliže chce mít člověk kontrolu a současně chce mít možnost zpívat dlouho. Ale je to jenom nástroj,“ zhodnotila zpěvačka.

Také další členové kvintetu zaručují v rámci žánru vysokou kvalitu. Saxofonista Bárta je jedním z nejvyhledávanějších mladých jazzmanů. V roce 1997 získal stipendium na prestižní Berklee College of Music. V dalších dvou letech byl oceněn Českou jazzovou společností cenou Nejlepší altsaxofonista roku.

Bubeník Kappenstein je studentem oboru jazz drums na Musikhochschule Carl Maria von Weber v Drážďanech. Pro svou energickou, nezvykle barevnou a progresivní hru se velmi brzy ocitl v centru pozornosti mnoha jazzových sólistů a bandů.

Po prázdninové odmlce bude DH v nabídce jazzových koncertů pokračovat a do konce roku nabídne řadu zajímavých jmen.

„Pozvali jsme uznávaný Vertigo Quintet, který přijede se zpěvačkou skupiny Tara Fuki Dorotou Barovou, dále Trio Františka Uhlíře, Rudyho Linku a prešovské AMC Trio,“ prozradil Jeništa. Kromě jazzových formací zavítá do sálu v Denisově ulici také kapela Boo a Vladimír Václavek.