Týden trvající přehlídka asijského umění odstartuje v pondělí 17. listopadu a letošní ročník se poprvé soustřeďuje z nejrůznějších koutů Olomouce na jediné místo, kavárnu Střední formát na Žerotínově náměstí.

„Posláním Japonského měsíce je šířit povědomí o okrajových částech japonské kultury, kterým se festivaly většinou moc nevěnují," řekl pořadatel přehlídky Jarda Tenzo Krátký.

Akce je určená pro širokou veřejnost, na programu jsou přednášky, workshopy, promítání filmů či koncert, to vše s tématikou Japonska.

Podle Krátkého bude letos zajímavá přednáška o výrobě technologii výroby japonského meče.

„Lidé moc neví o tom, že v Olomouci žije jeden z nejlepších kovářů japonských mečů. Myslím si, že hodně lidí by mohla zajímat i japonská flétna a následný koncert, je to hodně zajímavý nástroj," doplnil s tím, že veškerý program je zdarma kromě workshopu japonské bondage.

Pondělí

Festival odstartuje v pondělí 17. listopadu přednáškou o fenoménu Cosplay. Tento zvláštní druh modelingu vyznačující se mimo jiné nápadnými kostýmy, jakoby vystřiženými z japonských anime filmů je trendem v Japonsku i celé Asii.

Návštěvníkům přednášky jej přiblíží jedna z předních českých cosplayerek Hemulka Xutebow, která se zabývá výrobou kostýmů od svých čtrnácti let. Přednáška začne v 18 hodin.

Na své si ale přijdou i filmoví fanoušci, kteří se od 20 hodin mohou podívat na japonský animovaný film Karigurashi no Arrietty.

Snímek je z dílny studia Ghibli a je založený na pohádkové sérii knih „The Borrowers" z roku 1952, podle které byly již dříve natočeny i jiné filmy například Pidilidi, 1997 a další.

Úterý

V úterý 18. listopadu naladí návštěvníky kavárny hra na Sakuhachi. Japonské flétny se chopí Marek Matvija, který studuje tradiční japonský hudební nástroj víc než deset let a poslední čtyři roky jej vede jeden z největších japonských virtuózů Kifú Micuhaši.

Vedle duchovní hudby koten honkyoku se hudebník věnuje improvizované a současné vážné hudbě. Koncert odstartuje 18. hodina. 

Středa

Ve středu zájemcům program od 18 hodin nabídne peprnou přednášku mistra ve svém oboru Soptika Z. Ten přiblíží celou historii svazování až po současnost a dále pak svazování v anime.

Soptik Z se specializuje na japonskou bondage už pět let, navíc studoval pod vedením dvou významných japonských kinbakushi – Kinoko Hajime a Osada Steve.

Ve 20 hodin se pak uskuteční workshop, kde si zájemci mohou svazování vyzkoušet na vlastní kůži. Samozřejmě pod vedením zkušeného lektora. 

Čtvrtek

Ve čtvrtek 20. listopadu se bude kavárnou ozývat řev monster, jako jsou Godzilla či Gappa.

V 18 hodin totiž odstartuje přednáška Rudolfa Schimery o monstrech, která řádí ve filmech kaidžu eiga. Jeden takový film začne napínat diváky od 20 hodin. Jde o Gappu – filmovou klasiku japonského hororu z roku 1967. (paš)

Pátek

Japonský měsíc pak zakončí ostrá přednáška Jaroslava Němce, kováře, který se zaměřuje na výrobu čepele japonského meče.

V pátek 21. listopadu v 18 hodin prozradí, jak se japonský meč vyrábí. Ostré čepele v akci pak uvidí diváci při projekci kultovního filmu Ghost Dog – Cesta samuraje. Film začne ve 20 hodin.