Výtvarník, který se krátce po revoluci vrátil z emigrace, ve svých obrazech zachycuje každodenní život, ale i motivy ze svých mnoha cest. Výstavu zahájí dnešní vernisáž v osmnáct hodin za přítomnosti autora.

Itálie může být vedle Austrálie

Bzukot kaváren, rušné hemžení na zamrzlém rybníku, hloučky zastavující se v ulicích nebo třeba výjev z parku, kde se lidé proplétají mezi památkami různých koutů světa, to vše zachycené v pestrých, čistých barvách. To jsou znaky společné obrazům Jana Šafránka.

Návštěvníci si je budou moci prohlédnout až do 29. května.

Autor prostřednictvím pláten nabízí osobitý a ucelený pohled na okolní svět.

„Jsou zde k vidění obrazy, které vznikaly zhruba od roku 2000. Snažil jsem se je zároveň seřadit do cyklů – jsou na nich například motivy z mých cest do Austrálie, Tichomoří, na Velikonoční ostrovy, do Itálie a na spoustu dalších míst. Na plátnech ikony těchto míst nezřídka propojuji – podle mě je dnešní svět globální, tak proč by nemohly jeho symboly stát na plátně vedle sebe,“ řekl ke svému dílu Šafránek.

Tvorba Jana Šafránka

Nálady zachycené v procesu

Malíř se na interpretaci a ztvárňování běžných situací zaměřuje už od své rané tvorby.

„Je to jeden z mála výtvarníků, kteří celý život rozvíjí žánrovou malbu. Zachycuje všední děje jako takové, ale spíše divadelním, nestatickým způsobem. Jako by komponoval scénu i její atmosféru či nálady postav, nezdržuje se u psychologické drobnokresby. Jím zachycované výjevy se oprošťují od běžné reality a vytvářejí realitu novou,“ řekl kurátor výstavy Jiří Hastík.

Tvorba Jana Šafránka

Možnosti interpretace nastínil i Šafránek.

„V mých obrazech nejde o realismus, pokud sedím v kavárně se skicákem, zachycuji si jednotlivé situace, koncepci jim dávám až později. Snažím se, aby každá z postav na mých plátnech měla svůj vlastní život, svůj příběh,“ doplnil.

Šafránek v Olomouci vystavuje na pozvání Unie výtvarných umělců Olomoucka. Expozice nazvaná Svět lidí už navštívila mimo jiné i pražské Klementinum a další česká města.

„Po řadě výstav v prestižních českých i zahraničních galeriích nabízíme reprezentativní výběr Šafránkových obrazů a kreseb také olomouckému publiku,“ pochlubil se Hastík.

Svět lidí obrazem i písmem

Výstavu doplňuje i doprovodná publikace, umělcova monografie Svět lidí, kde je přehledně zpracována dosavadní Šafránkova výtvarná činnost.

„Kniha vyšla přede dvěma lety a je v ní zachycen jednak retrospektivní souhrn Šafránkovy dosavadní tvorby a zároveň obsahuje také příspěvky předních kritiků současného umění,“ uzavřel kurátor.