VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I Olomouc už má svůj improvizační tým

OLOMOUC - O. LI. V. Y. jsou divadelně improvizační skupina. Vznikly zhruba před rokem a v České improvizační lize jsou zatím asi nejmladším týmem. Olomoucká LIga V Ymprovizaci, což jsou slova skrývající se za zkratkou, sice v přehledu týmů na internetových stránkách improliga.cz zatím chybí, plány do budoucna jim to ale rozhodně nekazí.

26.10.2007
SDÍLEJ:

Duely improvizační ligy mohou připomínat hokej.Foto: www.improliga.cz

„Účastníme se workshopů, máme pravidelné tréninky, a když v Olomouci nedávno vystupovaly OSTR. UŽ. I. NY. z Ostravy, hrály s nimi i čtyři naše členky,“ říká jedna z Oliv, studentka filozofie a japonské filologie na Univerzitě Palackého Jana Heinová.

Zápasy v improvizaci v něčem připomínají sport, mnohem více jsou ale divadlem. Dva týmy se navzájem utkávají v improvizacích na divácká témata. Na utkání dohlíží hlavní a pomocní rozhodčí, mezičasy vyplňuje konferenciér a o hudební doprovod se stará muzikant.

Ale není to až tak vážné, je to především hra, rozhodčí je vážný a přísný, konferenciér zase rozpačitý a veselý. Týmy sdružuje již zmíněná Česká improvizační liga.

Jde především o zábavu


Ačkoli je v názvu slovo liga, nejde o žádné soutěžení, spíše o spojenectví. „Neexistuje nic jako tabulka nebo pořadí. Je to hlavně sranda. Když vidím, jak se lidi v publiku řežou, mám radost,“ vysvětluje Heinová. „Podstata zápasu je v tom, že dva týmy dohromady spolupracují. Jeden tým sice zvítězí, ale improvizace spočívá právě v té spolupráci.

Vylosuje se téma, rozhodčí určí kategorii, v jaké se bude hrát, a jede se. Hráči dostanou krátký čas na přípravu, někdy jen dvacet vteřin, a jdou hrát,“ stručně přibližuje pravidla.

Improligamá přes dvacet kategorií, ve kterých se hraje. „Teď jsme třeba zkoušeli en face. Několik lidí stojí vedle sebe, mají strnulý obličej, nesmí se hýbat a musí vést nějaký hovor na dané téma,“ vypráví studentka o posledním tréninku. Téma dávají diváci, jsou to dvouslovné názvy.

Měly by být jednoduché a zajímavé. Témata napsaná na lístečky se losují přímo před zápasem. Vždy podle kategorie se vybere počet hráčů. Na en face jsou to třeba dva a dva. „Je to o tom, jak vzájemně spolupracují, to je na tom nejdůležitější. Diváci pak hlasují podle toho, jak se jim kdo líbil. Družstvo s více body vítězí,“ doplňuje.

Treninky mívají Olivy vždy v pondělí od 17 do 19 hodin v učebně dramaterapie univerzity v Purkrabské ulici. „Hledáme ale místo, kde bychom mohli bývat déle. Zkoušíme domluvit prostor v konviktu. Na trénincích nejdřív hrajeme hry na rozproudění energie, třeba na honěnou. Pak se snažíme zlepšovat spolupráci v kolektivu, vždycky se tak nakonec dostaneme k nějaké kategorii,“ říká dreadatá dívka.

Dodává, že dříve měli problém s pravidelnou docházkou, která je ovšem pro spolupráci důležitá, a že podívat se může přijít kdokoli.

Pravidla mají smysl


Každá kategorie má svou určitou hrací dobu. Do konce hrací doby by měli hráči něco vymyslet a případně mač ukončit pointou, což se ale nepodaří vždy. „Když to nebude mít hlavu ani patu, když to bude mimo kategorii nebo téma, tak rozhodčí přidělí trestné body. Nějak to donutí ty lidi spolupracovat a hlavně se nenegovat. Nejít do toho s hotovou myšlenkou. Což se některým souborům věnujícím se volné improvizaci právě stává. A to i těm, co už spolu hrají hodně dlouho. Jeden řekne, že si hrajou na písku, a druhý řekne, že ne, že jsou doma,“ udává Jana Heinová klady pravidel.
)
Co se jí osobně na hře, která k nám přišla z Francie z Marseille, líbí nejvíc? „Že je hra svižná a rychlá, má spád. Vzniká v krátkém čase a je to vlastně strašné umění za takovou dobu něco vymyslet. Ve volné improvizaci vymyslí za půl hodiny to samé co my za pět minut. Baví mě střídání témat a kategorií, i to, že hodně často vyplyne ze situace dobrý vtip,“ vypočítává body, které ji a její spoluhráče u Improligy drží.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

26.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Ostatní pomocní a nekvalifikovaní 16 500 Kč

Pracovníci pro ruční praní a žehlení Dělník/dělnice Provozu prádelny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: I. P. Pavlova 185/6, Olomouc. Nástup možný od 1. září 2018 nebo dle dohody. Pracovní poměr uzavřen na dobu určitou., Fakultní nemocnice Olomouc příjme dělnici/dělníka Provozu prádelny., Požadavky:, - samostatnost, spolehlivost, důslednost a flexibilita,, - zdravotní způsobilost a bezúhonnost., , Hlavní pracovní činnosti:, - samostatná kvantitativní a kvalitativní přejímka špinavého prádla,, - skladování a třídění dle druhů před praním,, - obsluha pracího a dávkovacího zařízení,, - strojní žehlení oděvů na lisech,, - strojní žehlení na víceválcových žehlících strojích,, - prohlídka prádla, včetně kontroly poškozeného prádla a jeho přesunu do expedice,, - uskladnění prádla dle označení,, - kompletace zakázek pro oddělení a kliniky,, - obsluha skladovacích vozíků,, - provádění výdeje prádla,, - provádění inventarizace prádla, , - provádění dezinfekce prostor, čištění oken a jejich případné rozebírání,, - úklid velkých ploch s pomocí mechanizmů., , Nabízíme:, - konkurenceschopné finanční ohodnocení,, - 5 týdnů dovolené,, - 3 dny nenárokového zdravotního placeného volna,, - příspěvek na stravování,, - nekuřáckou politiku organizace., , K žádosti je třeba doložit:, - profesní životopis,, - fotokopie dokladů o dosažené kvalifikaci,, - fotokopii výpisu z rejstříku trestů., , FNOL, IČO 00098892, se sídlem I. P. Pavlova 185/6, 779 00 Olomouc tímto informuje uchazeče, že poskytnuté osobní údaje budou zpracovávány na základě zákonného podkladu pouze za účelem opatření souvisejících s realizací přijímacího řízení, nejdéle však 6 měsíců od ukončení platnosti inzerce. Po uplynutí této lhůty budou shromážděné osobní údaje skartovány. Uchazeč má právo na opravu, výmaz a omezení zpracování osobních údajů., Přihlášky je možné zaslat prostřednictvím tlačítka "ODPOVĚDĚT", které naleznete v detailu inzerátu na našich stránkách www.fnol.cz v sekci "Kariéra a vzdělávání" v záložce "Kariéra" (http://kariera.fnol.cz/kariera/)., Kontakt POUZE e-mailem a telefonicky.. Pracoviště: Fakultní nemocnice olomouc, I. P. Pavlova, č.p. 185, 779 00 Olomouc 9. Informace: Markéta Žylová, +420 588 443 137.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 19 000 Kč

Elektrotechnici a technici energetici Technik slaboproudých systému. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Přerovská č.p. 425/39, Olomouc. Nástup možný ihned., Pracovní pozice vhodná pro absolventy., Požadujeme: Chuť učit se novým věcem, znalost práce na PC, řidičský průkaz sk. B. Vyhláška 50 výhodou., Nabízíme: Profesní růst, získání odborných zkušeností, služební automobil, práci v příjemném kolektivu., Nástupní plat: 19.000 Kč + prémie., Kontakt je možný POUZE e-mailem nebo telefonicky. Přijímání uchazečů po telefonické domluvě na adrese sídla společnosti.. Pracoviště: M/s elektro cz s.r.o., Přerovská, č.p. 425, 779 00 Olomouc 9. Informace: Palucha, +420 777 910 655.

Výroba - Důlní a hutní inženýři kontroly a řízení kvality a 22 965 Kč

Důlní a hutní inženýři kontroly a řízení kvality a specialisté v příbuzných oborech Výrobní kontrola - Olomouc (1711007). Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22965 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Výrobní kontrola (1711007), Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte ÚSO s maturitou, případně SŠ strojní – praxe v oboru výhodou, - vyznáte se ve čtení technické výkresové dokumentace, - máte komunikační a organizační schopnosti, - jste týmový hráč, - ovládáte systém řízení kvality ISO 9001 - výhodou, - umíte německy (alespoň základy) - výhodou, - máte řidičský průkaz sk. B, - jste samostatný, spolehlivý, odpovědný, , Budete se věnovat:, - kontrole kvality výrobků (výroba, expedice, celé balicí jednotky), - uvolňování “0“ série výrobků, - tvorbě měřících protokolů, - sběru dat, - provádění kvalitativních interních auditů, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit?, - nabízíme stabilní práci na HPP, - čeká na Vás příjemné pracovní prostředí, - nabízíme možnost dalšího vzdělávání a profesního rozvoje, , Pracoviště: Olomoucko, Mzda: dle zkušeností a praxe, Nástup: dle domluvy, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o.., Pavelčákova, č.p. 437, 779 00 Olomouc 9. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník bezpečnostní agentury 80 Kč

Pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur Kontrolní pracovník/ce - ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 80.8 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Olomouc. , Nástup možný ihned. Jedná se o ostrahu objektu v Olomouci. Požadujeme čistý trestní rejstřík podmínkou. , První kontakt POUZE telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Mgr. jiří martinák - prac. olomouc, Zikmundova, č.p. 661, 779 00 Olomouc 9. Informace: Pavel Hédl, +420 728 085 165.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miroslav Petřík
6 11

Psychický tlak u mě vyústil ve zkrat, říká radní Petřík

Nehoda autobusu u Hraničných Petrovic
7

V nemocnicích zůstávají čtyři zranění z autobusu, řidič už je doma

Komu se narodilo dítě nalezené mrtvé v poli?

Policie hledá matku novorozence, jehož tělo bylo nalezeno na poli u Věrovan na Olomoucku. 

AKTUALIZOVÁNO

Třiašedesátiletý muž napadl nožem svého známého

Ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy ve stádiu pokusu obvinili kriminalisté z Olomouckého kraje třiašedesátiletého muže z Olomoucka.

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda zavřela dálnici, bouralo se i na objezdu

Kvůli havárii dvou aut byla zavřená dálnice D35. Zranili se při ní dva lidé. Jednoho člověka vyprošťovali hasiči.

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT