Neuvidí sice slavné zpěváky a zpěvačky naživo, ale budou je mít téměř na dosah. Kino Metropol se totiž připojilo k projektu Live in HD, který nabízí přímé přenosy operních představení ve vysoké obrazové kvalitě a s prostorovým zvukem.

Prvním titulem je Madama Butterfly Giacoma Pucciniho v produkci zesnulého filmového režiséra Anthona Minghelly. Projekce začíná v sobotu 7. března v 18.45 hodin, vstupenky jsou již v prodeji.

„Metropolitní opera v New Yorku už asi před sto začala vysílat svá představení v rozhlase. Stala se z toho určitá tradice, která díky moderním technologiím vyvrcholila před třemi lety nápadem promítat v kinech přímé přenosy vybraných inscenací. Do České republiky se přenosy dostaly díky Martinu Cikánkovi, který působil v Kennedyho centru ve Washingtonu a měl možnost se jedné z projekcí zúčastnit. Po návratu domů se obrátil na vedení našeho kina s tím, že by stálo za to, uspořádat projekce přímých přenosů i v České republice,“ uvedl Jiří Šebesta z pražského kina Aero, které se tak stalo prvním kinem ve střední a východní Evropě participující na projektu Live in HD.

Zájem diváků překonal veškerá očekávání. „Všechny přímé přenosy loňské sezony byly vyprodané, takže jsme se nejen rozhodli představení reprízovat ze záznamu, ale i nabídnout projekt dalším kinům,“ přiblížil Šebesta. To nejlepší z letošní sezony tak mají možnost sledovat operní fanoušci ve třinácti českých a moravských městech – včetně Olomouce.

„S kinem Aero spolupracujeme úzce už dlouhou dobu, takže jsme uvažovali i o tomto projektu. Podmínkou byl samozřejmě kvalitní dataprojektor. Naštěstí nám vyšlo vstříc vedení města, které jej zakoupilo a nabídlo k pronájmu. Přístoj využijeme nejen pro účely přenosů oper, ale i na projekce filmů z DVD, například v rámci festivalu Jeden svět,“ prozradil ředitel Metropolu Jan Joukal.

Náklady na jednu projekci se pohybují v řádu desítek tisíc korun. Zatímco pražské Aero prodává vstupenky za 360 korun, vedení kina Metropol se podařilo udržet vstupné na 300 korunách.