Zpěvák, houslista, kytarista a lídr Čechomoru Holas se na Hanou vrátil jen několik dní po úspěšném koncertě na nádvoří olomoucké Tereziánské zbrojnice. Deníku prozradil něco o hostovi letošního turné i o přípravách nové desky.

Rozhovor* Jak došlo k tomu, že jste se letos objevil v seznamu hostů festivalu Zahrada? Přemluvil vás František Černý?

Franta mě přemlouvat nemusel, jen se zeptal, jestli si s ním nechci na Zahradě zahrát, a já byl samozřejmě pro.

* Byl jste se na Zahradě v předchozích letech podívat coby návštěvník? Jaký máte k tomuto festivalu vztah?

Jako návštěvník zatím ne, ale mám tenhle festival rád. Kdysi jsme tu s Čechomorem jako ještě neznámá kapela dostali možnost se předvést a toho si vážím.

* Na loňském „vlakovém“ turné doprovázeli Čechomor coby hosté Lenka Dusilová a bubeník Joji Hirota. Představíte letos nějakého dalšího exkluzivního hosta?


Letos to chceme ještě vylepšit a společně s námi vystoupí na Kooperativa Tour celý soubor Taiko Drummers, který povede právě Joji Hirota. O víkendu jste je mohli vidět na Live Earth z Londýna, kde si v bubenickém All Stars vystoupení zahráli s Nickem Masonem z Pink Floyd nebo s Chadem Smithem z Red Hot Chili Peppers.

* Vloni jste absolvovali více jak měsíční turné po Spojených státech. Jak ho s odstupem hodnotíte?

Řekl bych, že to pro nás byl křest ohněm. Publikum přijalo naši muziku velmi pozitivně a určitě si tam zase zajedeme zahrát.

* Jak to v současnosti vypadá s přípravou nového alba?

Materiál na další desku se právě chystá, máme ho dostatek a už také přemýšlíme o hostech. Ale ještě předtím připravujeme vánoční album s koledami a vánočními písněmi.

* Vedle hraní v Čechomoru se věnujete i komponování filmové hudby. Na čem v současnosti pracujete?


Momentálně dodělávám další pokračování Kubinových pohádek, které režíruje Lucie Habartová. Pracuji také na hudbě k divadelnímu představení pro Teatr Polski v Krakově, ke kterému mě přizval režisér Petr Zelenka. As Dušanem Kleinem se domlouváme na hudebním doprovodu jeho filmu Svatba na bitevním poli.

* Rozjíždí se období festivalů, na které nás můžete nalákat? A dostanete se také na nějaký zahraniční?

Určitě si nenechte ujít festival v Kytlici, Benátskou noc nebo Keltskou noc. V zahraničí jsme letos hráli třeba na festivalu Pulse v Londýně a tento týden nás čeká přehlídka Kalaka v maďarském Miskolci.