V sobotu v 19 hodin zazpívají harlemští v Regionálním centru. „Zájem o jejich vystoupení je po celém světě obrovský. Všichni po loňském fenomenálním úspěchu i u nás vědí, že jsou opravdovou špičkou ve svém oboru. Není opravdu náhoda, že si je na své koncerty a k nahrávání desek zvou ta největší esa hudební branže,“ uvedl za pořádající agenturu 10:15 Management Jaroslav Hainzel.

Harlem Gospel Choir se do České republiky podíval už vloni, kdy slavil dvacáté výročí od svého založení. Koncerty v Praze či Brně měly mimořádný úspěch. „Jejich vystoupení jsou hodně o komunikaci s publikem. Ač jsme to nečekali, protože lidé tu nejsou naučení na ,černou‘ gospelovou muziku, fungovalo to,“ řekl s potěšením Hainzel.

Kromě tradičních písní žánru zazněly na loňském turné také skladby Lionela Richieho a Michaela Jacksona.

Jedno z nejvýznamnějších gospelových těles založil v roce 1986 Allen Bailey, když ho uchvátilo gospelové zpívání během oslavy na počest Martina Luthera Kinga Jr. ve slavném harlemském Cotton Clubu. Důležitou složkou koncertů souboru je šíření lásky, míru a harmonie s tisíci lidmi různých národů, prostředí a kultur.

Téma písní a vystoupení mají vždy jeden společný cíl - spojit lidi a národy dohromady a něco z těchto idejí obnovit. Členové vokální skupiny se často objevují ve společnosti známých jmen hudební branže, aby svými vystoupeními pomáhali. Mezi ně patří například Bono Vox z U2, Diana Rossová či Avril Lavigneová. S anglickou kapelou Gorillaz vystupovali na loňském výročním předávání cen americké hudební akademie GrammyAwards.

Aktuální české turné odstartovalo ve čtvrtek koncertem v pražské Státní opeře. Včera vystoupil Harlem Gospel Choir v Janáčkově divadle v Brně a po Olomouci jej čeká ještě návštěva Oseku, Hradce Králové a závěrečných Karlových Varů. Zatímco minulý rok zněly písně v kostelech a katedrálách, letos zvolila skupina tradičnější prostory.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika