„Oba autoři vystavují kresby, které mezi sebou vzájemně konfrontují jak své umělecké názory, tak i určitou část svého společného života, byť Václav Stratil je v exponátech ryze současný a vystavuje zde poslední série svých věcí. U Jaroslava Vacla je to částečně retrospektiva, částečně ukázka jeho nejnovějších prací. Oba dva jsou však autoři, kteří se hluboce vryli zejména v moravském, ale i českém prostředí do podvědomí v období takzvané šedé éry umění,“ řekl o nové výstavě Jiří Hastík, předseda výtvarné rady Unie výtvarných umělců Olomoucka.

„Napadla nás myšlenka, že bychom díla striktně nerozdělovali, ale že bychom je vystavili vzájemnému působení vedle sebe. A tak jsme pojali i celou instalaci, kde nerozlišujeme věci podle autorství, ale volně jsme instalovali podle absolutně svobodné chuti,“ vysvětlil jeden z autorů Jaroslav Vacl.

Olomoucký rodák Václav Stratil od dětství namaloval na sedm stovek lišek. V různých podobách je návštěvník může najít i v dílech nové expozice.

„Dnes vidím posledních čtyřicet let i ve smyslu malby nebo kresby jako okouzlení a mám pocit, že je to pro mě přítomnost, žádná nostalgie,“ řekl Stratil, který svá díla označuje za spíše poetickou vizuální poezii.