Divadelní kus s názvem Královské město v povodí Oskavy, sepsal dramatik a redaktor Českého rozhlasu Olomouc Jan Sulovský, u příležitosti letošních oslav 800. výročí založení Uničova.

„Byl to velký úkol a nakonec jsem z bohaté historie města Uničova vybral tři významné momenty," uvedl autor hry.

Ten první je založení města z roku 1213, další moment je osobnost arcibiskupa, lékaře a právníka Albíka z Uničova, který je asi nejvýznamnějším zdejším rodákem. Žil v době Lucemburků a byl dvorním lékařem Václava IV a Zikmunda Lucemburského.

„Třetím významným momentem v historii Uničova bylo setkání císařů Josefa II. a pruského císaře Fridricha II. v roce 1770, kteří zde pořádali velké manévry. Ve městě se konala také významná státnická jednání," popsal ve zkratce Sulovský.

Na divadelním představení spolupracoval spolu s herci. Rozhodli se, že představení budou inscenovat způsobem komediánské skupiny přijíždějící do města, která na tržišti nebo na nádvoří předvede svoji představu o tom, jak se asi historické události seběhly.

„Samozřejmě s nadsázkou a humorem, použili jsme i písničky. Pracujeme hodně kolektivně. Vždy přicházím s prvním návrhem textu a pak nad ním sedíme, a doplňujeme jej o další nápady. Herci se na tom podíleli," poznamenal autor pro kterého byla tato práce velkou výzvou a zároveň srdeční záležitost.

„Kousek odtud mám rekreační chalupu, kam celý život jezdím a samozřejmě jezdím přes Uničov. Zastavuji se tady a mám to tady moc rád," poznamenal Jan Sulovský.

Režisér a herec v jedné osobě Václav Bahník, pak uvedl, že všichni na divadelním kusu pracovali s chutí.

„Pro nás tato práce byla výjimečná v tom, že ve hře je spousta historických faktů, které se musely dodržet. Navíc je snadnější vytvářet nějakou konkrétní postavu od začátku až do konce, když je potřeba přeskakovat z figury do figury, tak je to trochu problematičtější. Je to úplně jiné divadlo než hrajeme normálně, ve velkém divadle," dodal Bahník.