„Toscu jsme naposledy uvedli v roce 1994. Je to pěvecky velice náročné dílo, není jednoduché je obsadit. Proto jsme rádi, že v současnosti tvoří náš soubor umělci, s nimiž jsme operu mohli nastudovat,“ uvedla Ludmila Machytková – šéfka souboru opery a operety Moravského divadla.

Pucciniho operu s olomouckým ansámblem připravil jedenatřicetiletý italský režisér Lev Pugliese, který v Česku pracoval již v ostravském Divadle Antonína Dvořáka na opeře Komedianti od Ruggiera Leoncavalliho.

„Na režiséra Pugliesiho mě upozornil pan ředitel Kožušník, který viděl v Ostravě jeho Komedianty. Zalíbilo se nám jeho zpracování, proto jsme jej oslovili, jestil by u nás v Olomouci nechtěl nazkoušet Toscu,“ uvedla dále Machytková.

“Měl jsem pocit, že je to mladý člověk, který rozumí italské opeře. Tak jsem si řekl: Zkusíme to sním. A on k naší veliké radosti nabídku přijal,“ dodal ředitel Moravského divadla Václav Kožušník

Tragický příběh operní pěvkyně Toscy, která je nakonec kolotočem inrik a citů dohnána k sebevraždě uvádí Moravské divadlo v italském originále.

„Jedním z důvodů je i to, že tento titul bychom rádi měli na repertoáru delší dobu. Většina zahraničních i českých operních umělců zná originální italský text, takže můžeme na hostování zvát i nové tváře, což nejen oživí hru, ale určitě také potěší diváky. Ti samozřejmě mohou sledovat český překlad na čtecím zařízení, takže se nemusí bát, že by textu narozuměli,“ řekl Kožušník.

Režisér Pugliese má k Pucciniho opeře podle svých slov velmi blízko. V Římě, kde se děj odehrává, se narodil a stále zde žije.

„Když jsem v Římě, pravidelně chodívám kolem míst která jsou v Pucciniho libretu. Jsou mi velice blízká a stále mně oslovují. Navíc Tosca byla jednou z prvních oper, kterou jsem viděl, jsem romantik, velmi na mně tenkrát zapůsobila a stále mne oslovuje,“ doplnil italský režisér.

Titulní roli Toscy ztvární v Olomouci v alternaci hned tři sopranistky Hana Kostelecká, Magda Málková nebo Lea Vítková, v roli Tosčina milence malíře Cavaradossiho pak Petr Martínek nebo Jakub Rousek.

Druhou hlavní mužskou roli – policejního ředitele Scarpia bude v alternaci zpívat Jakub Kettner, David Szendiuch nebo Vladislav Zápražný. Spolu se sborem a orchestrem Moravského divadla spoluúčinkují v chóru i děti z pěveckého sboru Campanella Olomouc.

„Ještě nechceme prozrazovat kdo bude zpívat při premiéře. jednak pověrčivosti, ale u některých ještě nejsme rozhodnuti. Uvidíme jak dopadnou generální zkoušky,“ dodala na konec Machytková.