Na vernisáž expozice s provokativním názvem Masturbace je zdravá ovšem tentokrát nedorazil sám, ale přizval si režiséra Jana Němce s nímž před téměř dvaceti lety spolupracoval na snímku V žáru královské lásky. Dvojici doplnil herec Bolek Polívka, který ve filmu ztvárnil postavu sluhy. Večer pak kontroverzní experiment připomněla projekce v kině Metropol.

„Těší mě, že jsem zase po letech v partě lidí, kteří se podíleli na filmu, jaký by v dnešní době vůbec nemohl vzniknout,“ prohlásil na vernisáži režisér. Výtvarník Rittstein poté zavzpomínal, jak se vlastně k jedinému filmovému projektu projektu ve své kariéře dostal.

„Jan Němec mě oslovil po svém návratu z emigrace s tím, že má v ůmyslu natočit adaptaci Utrpení knížete Sternenhocha od Ladislava Klímy. Dozvěděl se, že mám Klímovo dílo také rád, a postupně jsme si k sobě našli cestu. Mým úkolem bylo postarat se o výtvarnou stránku filmu, tedy o scénu a kostýmy,“ přiblížil Rittstein, který ke snímku navrhl i filmový plakát.

„Ano, ten film je poměrně divoký, ale věřím, že jeho čas ještě přijde,“ zhodnotil Rittstein a prozradil, že krátce před vernisáží se společně s režisérem Němcem domluvil na dlaší spolupráci. Zmíněné výtvarné návrhy jsou coby součást expozice umístěné v kavárně galerie.

Ti, kteří neměli možnost setkat se včera s malířem osobně, mohouve středuve 13 hodin přijít do Muzea moderního umění, kde bude letošní šedesátník pořádat originální workshop. Zúčastnit se ho může každý, kdo přijde.

Během čtyřhodinové dílny vznikne polotovar, který Rittstein ve svém pražském ateliéru dotvoří a posléze přiveze do kavárny Café '87, kde bude v polovině dubna dílo slavnostně odhaleno.