Takřka půlka z nich je z roku 1991, ta druhá vznikla letos. Výstava s názvem 20 let Galerie Caesar a 20 let Spolku olomouckých výtvarníků bude v prostorách Caesara k vidění do 25. srpna.

Galerii zaplnily malby, sochy, kresby i grafiky.

„Jsou tu v podstatě všechny umělecké disciplíny. Je to přehlídka olomouckých autorů nejvíce spjatých s Caesarem,“ uvedl galerista Miroslav Schubert.

Dvacáté narozeniny slaví celkem pětatřicet autorů, z nichž většina vybrala pro výstavu dvě díla.

„U kolektivních výstav je dobré, když je tam nějaký spojující prvek. A když je to těch dvacet let, dohodli jsme se, že oslovíme autory, aby dodali jedno dílo z roku 1991, druhé z roku 2011. Samozřejmě to nebylo možné u všech, ti mladší nabídli jedno,“ vysvětlil koncepci Schubert.

Svá díla tu vystavují například Otto Bébar, Miroslav Šnajdr mladší, Miroslav Šnajdr starší, Oldřich Šembera, Milena Valušková, Ladislav Daněk, Miroslav Koupil nebo Jiří Lindovský.

Galerie Caesar je ve svých dvaceti letech jednou z nejstarších v České republice.

„Ty, které vznikly chvíli před námi, bohužel zanikly,“ doplnil za galerii Schubert.

Galerista Miroslav Schubert a tři bývalí olomoučtí primátoři. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Jedna z nejlepších v zemi

Caesar patří také mezi jednu z nejlepších galerií v zemi.

„Samozřejmě nás to moc těší. Usilujeme o kvalitu a snažíme se nepodléhat žádnému módnímu vkusu. Musím zdůraznit, že k tomu napomáhá i restaurace, jejíž výnosy provoz galerie financují,“ doplnil galerista.

Caesar přinesl a přináší experimentální a nekomerční výstavy, na nichž svá díla prezentují významní domácí i zahraniční umělci. Prostor však dává také začínajícím autorům.

Oslavy 20 let Galerie Caesar. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

„Je těžké říct, která výstava byla nejlepší, co se podařilo víc, nebo míň. Pro mě bylo každé setkání s umělcem, který tu vystavoval, přínosné a tvůrčí. Velkou radost máme ale například z toho, že představíme mladého autora, který tu má svou vůbec první výstavu, a za deset patnáct let se objevuje na české nebo mezinárodní scéně,“ doplnil.

Svou činnost Caesar zahájil v roce 1991, tehdy našel své první působiště v domě U Zeleného věnce na Dolním náměstí. Po rekonstrukci prostor v radnici se potom výstavní síň otevřela tam.

Galerie Caesar v prostorách olomoucké radnice. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč